18 Temmuz Çarşamba güncel altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu?

Altın fiyatları bugün düşüşe geçti! Bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar? ekonomi gündeminin en çok merak edilen soruları arasında. Son haftalardaki genel yükseliş birkaç gündür yerini önce dalgalanmalara daha sonra da düşüşe bıraktı. Önce Merkez Bankası toplantısı sonra da kabinenin açıklanması sonrası yaşanan gelişmeler altın fiyatlarının yükselmesine ve dalgalanmasına neden olmuştu. Yatırımcısının merak ettiği gram altın 189,82'den alınıp 189,88 liradan satılıyor. İşte 18 Temmuz Çarşamba Kapalıçarşı'da Küçük altın ve cumhuriyet altını kaç lira oldu? sorularının yanıtı...

18 Temmuz Çarşamba güncel altın fiyatları: Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu?

Altın düşüşte! Merkez Bankası toplantısı ve kabine açıklaması sonrası artan faizler altında yükselişi trendini durdurmuştu. Yatırım yapan vatandaşlar her gün altın fiyatlarındaki hareketliliği yakından takip ediyor. Altında son fiyatlar merak ediliyor. Peki 18 Temmuz Çarşamba 2018 günü yani bugün çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? Kapalıçarşı'da küçük altın ve cumhuriyet altını kaç lira? İşte 18.7.2018 güncel altın fiyatları…

GRAM ALTIN NE KADAR?

189,82 liradan alınırken, 189,88 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

Çeyrek altın ise 304,03 liradan alınırken 310,97 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?

Yarım altın da 606,17’den alınırken 621,94 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1243,00 liradan alınıp 1261,00 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Altın fiyatları düşüşte! İşte günün çeyrek ve gram altın fiyatlarının son durumu…

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98’ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun’i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...