Sözcü Plus Giriş

2019 emekli maaş zammı bekleniyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Yüzbinlerce emekli 2019 yılında ne kadar zam alacak merak ediyor. Enflasyondaki değişimler ile birlikte emekli zammı da yavaş yavaş belli oluyor. Kasım ayında enflasyonun eksi çıkması ile birlikte emeklilerini maaşlarına yansıyacak zam oranları da değişti.

11:28 -
2019 emekli maaş zammı bekleniyor! Emekli maaşları ne kadar olacak?

Emekliler geçimlerini sağlamaları için büyük önem taşıyan emekli maaşlarıyla ilgili detayları araştırıyor. Kasım ayında enflasyonun gerilemesi nedeniyle memur ve emekli alacağı zammın daha da aşağı düşmesinden endişe ediyor. Aralık ayında da enflasyonun eksi çıkması halinde yıl başında milyonlarca emekli ve memurun alacağı zam oranı daha da aşağı düşecek.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR?

Emekli ve memura yapılacak zammın belirlenmesi için Aralık ayı enflasyonun açıklanması bekleniyor. Buna göre 3 Ocak'ta beklenen sorunun cevabı da gelmiş olacak.

Kasım ve Aralık ayı enflasyonuna göre zam oranları artacak ya da azalacak. 2019 Yılı Programı'ndaki enflasyon tahminine göre, Ocak zammı SSK ve Bağ-Kur'lularda yüzde 10.65, memur emeklilerinde yüzde 11.15 olacak.

İŞÇİ EMEKLİSİNİN YILLIK KAYBI 332 LİRA

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre; TÜFE'deki bu ani düşüş nedeniyle milyonlarca işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin 5 aylık zammı yüzde 12.24'ten yüzde 10.6'ya geriledi.

1.64 puanlık azalış nedeniyle en düşük işçi emeklisinin alacağı aylık zam 27 lira 65 kuruş azaldı. İşçi emeklisinin yıllık kaybı 332 liraya ulaştı.

En düşük esnaf emeklisinin aylık kaybı 20.48 lira, yıllık kaybı 245 lira oldu. En düşük çiftçi emeklisinin aylık zararı 19 lira 31 kuruş, yıllık kaybı 223 lira oldu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more