Sözcü Plus Giriş

Asgardia nedir? İlk uzay ülkesi Asgardia’nın vatandaşlık ücretleri belli oldu

Tarihin ilk uzay ülkesi Asgardia’nın planları Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Şimdi de Asgardia'nın vatandaşlık ücretleri belli oldu. Peki Asgardia nedir?

14:39 -
Asgardia nedir? İlk uzay ülkesi Asgardia’nın vatandaşlık ücretleri belli oldu

Tarihin ilk uzay ülkesi olarak 2016 yılında kurulan Asgardia, artık vatandaşlık için yıllık ücret talep ediyor. Karar, Asgardia’nın parlamentosu tarafından alındı. Asgardia vatandaşları, vatandaşlık haklarını sürdürebilmek için yıllık 100 Euro ödemek zorunda.

ASGARDİA NEDİR?

İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin'in yönettiği Asgard'dan esinlenilen Asgardia uzay ülkesi, web sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzünde bulunan diğer ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, özgür yaşama ortamı” sunacak.

Uzay ülkesi için vatandaşlık başvuruları devam ederken projenin lideri ve Asgardia devlet başkanı Igor Ashurbeyli, vatandaş olacakların Dünya’daki ülke vatandaşlıklarından çıkmalarına gerek olmadığını söyledi.

Igor Ashurbeyli ayrıca Asgardia vatandaşlarının fiziksel olarak Dünya’da yaşayacağını fakat Dünya’nın başka bir ülkesindeymiş gibi olacaklarını ifade etti. Uzay ülkesi başvurularının 100 bini geçmesi halinde “Birleşmiş Milletler”e uzay devleti olarak başvuracaklarını ekledi.

Proje araştırmacılarından Ram Jakhu, daha önce uzay ülkesi kurmaya çalışan kimsenin olmadığını söylerken,
projenin ilk olduğunu ve küçük yapı halinde başlayarak ileride orada yaşam süren bir millet olmayı başaracaklarını ifade etti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more