Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (24.10.2018)

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Alternatifbank, BankPozitif, ICBC Turkey Bank, Burgan Bank ve Turkland Bank'ın kredi notlarını teyit etti. TÜBİTAK'ın yeni Yönetim Kurulu üyeleri belli oldu. Yeni havalimanı için ilk etapta 5 hatta 20 otobüs ile hizmet verilecek. Piyasalar ise Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararına odaklandı. İşte 24 Ekim Çarşamba günü ekonomide yaşananlar...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:40, 24/10/2018
Bugün ekonomide ne oldu? (24.10.2018)

1) FITCH BEŞ BANKANIN NOTUNU TEYİT ETTİ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Alternatifbank, BankPozitif, ICBC Turkey Bank, Burgan Bank ve Turkland Bank’ın kredi notlarını teyit etti.

Fitch tarafından dün akşam yayımlanan değerlendirmede bankaların kredi notu görünümünün, Turkland Bank hariç “negatif”, Turkland Bank'ın görünümünün ise “durağan” olduğu belirtildi.

İlginizi ÇekebilirFitch 5 bankanın notunu teyit ettiFitch 5 bankanın notunu teyit etti

2) TÜBİTAK’IN YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELLİ OLDU

Yeni yönetim kurulu üyeleri arasında iki kişinin akademik unvanı bulunurken geri kalanların akademi dışı alanlarda geçmişleri var.

Atanan isimler şöyle; Profesör Mehmed Özkan, Profesör Metin Orhan, Mehmet İhsan Taşer, Lütfü Haluk Bayraktar, Cemal Şeref Oğuzhan Öztürk, Aydın Ünal.

İlginizi ÇekebilirTÜBİTAK'a yeni atamalarTÜBİTAK'a yeni atamalar

3) YENİ HAVALİMANINA ULAŞIM NE KADAR?

İBB Otobüs A.Ş. tarafından işletilecek 3.Havalimanı otobüs taşımacılığı sistemi İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından Sütlüce'de basına tanıtıldı. Uysal, Otobüs A.Ş'nin 18 hat üzerinden 150 otobüs ile 10 yıl boyunca yeni havalimanın yolcu taşımacılığı yapacağını belirterek ilk etapta hatların tamamında seferlerin başlamayacağını 2 ay için geçici bir hat düzenlemesi yaptıklarını söyledi. 29 Ekim'deki açılışın ardından 5 ayrı noktaya uçuşların başlayacağını ifade eden Uysal, havalimanına da İstanbul'un 5 ayrı noktasından 20 otobüs ile günde 10 sefer yapılacağını dile getirdi.

İlginizi ÇekebilirYeni havalimanı için ulaşım 'sorunu' yanıtını buldu: İlk etapta 4 hatYeni havalimanı için ulaşım 'sorunu' yanıtını buldu: İlk etapta 4 hat

4) DOLAR NE KADAR OLDU?

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP’den gelen açıklamalarla dün sert dalgalanan dolar/TL bugün geriledi.

Bankacılar küresel piyasalarda riskten kaçışın bugün bir durulma gösterdiğini brent ham petrol fiyatının 80 doların altına düşüşün de TL’deki değer kazancında etkili olduğunu söylediler.

Piyasanın yön belirleyici olarak beklediği gelişme ise Merkez Bankası’nın yarınki faiz kararı olacak. AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler yarın yapılacak olan toplantı sonunda faiz kararında bir değişiklik beklemiyor.

İlginizi ÇekebilirÇeyrek ve gram altın kaç liraya yükseldi? Altın fiyatlarında yükseliş! İşte 24 Ekim fiyatları...Çeyrek ve gram altın kaç liraya yükseldi? Altın fiyatlarında yükseliş! İşte 24 Ekim fiyatları...