Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (26.11.2018)

Benzinin litre fiyatında 15 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 23 kuruş indirim yapılacak. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı Kasım'da yüzde 74.1 ile Mart 2015'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşük seyir TL'yi desteklemeye devam ediyor. Kur yaklaşık 4 ayın en düşüğünde. İşte 26 Kasım Pazartesi günü ekonomide yaşanalar...

Sozcu.com.tr
17:39 -
Bugün ekonomide ne oldu? (26.11.2018)

1) SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİ AÇIKLANDI

Hizmet sektörü güven endeksi kasımda yüzde 5,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,3 artarken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,5 azaldı.

İLGİLİ HABERSektörel güven endeksleri açıklandıSektörel güven endeksleri açıklandı

2) BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda benzin ve motorin fiyatlarında indirime gidildiğini açıkladı.

Buna göre 27 Kasım 2018 tarihinden geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 15 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 26 kuruş indirim yapıldı. İndirimler pompa fiyatlarına da yansıyacak.

3) KAPASİTE KULLANIM ORANI KASIM’DA AZALDI

Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayinde kapasite kullanım oranının (KKO) Kasım ayında bir önceki aya göre 1.3 puan azalarak yüzde 74.1'e gerilediğini açıkladı.

KKO böylece Mart 2015'ten bu yana en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1.3 puan azalarak yüzde 73.7 seviyesinde gerçekleşti.

İLGİLİ HABERKapasite kullanım oranı kasımda azaldıKapasite kullanım oranı kasımda azaldı

4) DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL Kasım ayı başından bu yana 5.22-5.50 bandında dalgalanırken, petrol fiyatları Cuma günü yüzde 8’i bulan sert düşüşün ardından bugün sınırlı yükselse de fiyatların nispeten düşük kalacağı beklentisiyle TL’deki değer kazancı devam ediyor.

Piyasalarda Türkiye-ABD ilişkilerindeki iyileşme paralelinde Halkbank konusundaki gelişmeler, İran yaptırımlarına tanınan muafiyet, ABD faiz kararları, ticaret savaşları ve Brexit süreci yön belirleyici unsurlar olarak takip ediliyor.

Petrol fiyatları Cuma günkü sert kaybın ardından toparlanmaya çalışsa da, küresel talep görünümü ve finansal piyasalardaki zayıf seyir fiyatlar üzerindeki baskının devam edeceğine işaret ediyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Petrol fiyatlarındaki düşüş ve ardından yaşanan sınırlı toparlanmaya rağmen fiyatların uzun süre düşük kalacağı beklentisi TL’deki değer kazancının ana nedeni” dedi.

İLGİLİ HABERGram altın fiyatları düşüşe geçti! Çeyrek altın ne kadar oldu? İşte güncel altın fiyatları...Gram altın fiyatları düşüşe geçti! Çeyrek altın ne kadar oldu? İşte güncel altın fiyatları...

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more