Çin tembellik ediyor!

Çin'in çalışan nüfus sayısı geçen yıl 2009'dan bu yana en düşük düzeye inerek, 2010'dan beri ilk kez 1 milyarın altında çıktı.

Çin tembellik ediyor!

Bugün açıklanan verilere göre, nüfus artışı gibi, çalışan sayısının da azalması, ülkenin hem ekonomik büyümesi hem de devlet emeklilik programının devamı için riskler içeriyor.

Çin’in çalışma yaşında, yani 15-64 yaşları arasındaki nüfusu 2016 sonunda 1.0026 milyar iken, 2017’de 998.3 milyona düştü. Bu, çalışma yaşındaki nüfusun azalmaya başladığı 2014 yılından beri en düşük sayı oldu.

Türkiye'de Çin'dekinden fazla insan devlet memuru olmak için sınava giriyor İlginizi Çekebilir Türkiye'de Çin'dekinden fazla insan devlet memuru olmak için sınava giriyor

Yaşları 65 ve üzerinde olan nüfus ise, 1.39 milyar toplam nüfus içinde yüzde 11.4’e yükseldi. Bu oran 2016’da yüzde 10.8 olmuştu. Hızla yaşlanan nüfus Çin’in ulusal emeklilik programında giderek büyüyen bir açık yaratıyor. Pek çok vilayette emeklilere verilen ek ödemeler, ancak bir yıl için sürdürülebiliyor.

unnamed

DOĞUM ORANLARI DA DÜŞÜYOR

Yerel emeklilik fonlarındaki eksiklikler merkezi hükümetin sağladığı finansmanla kapatılıyor. Yaşlanan nüfusla birlikte, “tek çocuk” politikasının 2016 yılında terk edilmesine rağmen geçen yıl doğum oranı yüzde 3.5 oranında düştü. Açıklanan verilere göre Çin genelinde toplam çalışan nüfus, kentsel ve kırsal olarak, geçen yıl 370,000 kişilik artış gösterdi ki bu sayı önceki yıllara kıyasla oldukça düşük. Ancak işgücündeki sayısal azalmaya rağmen şirketlerin devam eden istihdam ihtiyacı nedeniyle, kişi başına düşen harcanabilir gelir geçen yıl yüzde 7.3 arttı.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...