Reklamsız Sözcü

Dolar kaç TL oldu? 1 euro kaç TL? Dolar kuru ve eurodaki son durum… (Güncel döviz kurları)

Dolar kurundaki artış olağanüstü şekilde devam ederek haftayı bitirdi. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 34’ü gördü. Doların yükselişi birçok ürünün alım fiyatlarını etkileyecek. Euro/TL ve Dolar/TL kurundaki son durumu haberimizden öğrenebilirsiniz.

android-time 09:56
Dolar kaç TL oldu? 1 euro kaç TL? Dolar kuru ve eurodaki son durum… (Güncel döviz kurları)
Dolar kurundaki artış olağanüstü şekilde devam ederek haftayı bitirdi. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 34’ü gördü. Doların yükselişi birçok ürünün alım fiyatlarını etkileyecek. Euro/TL ve Dolar/TL kurundaki son durumu haberimizden öğrenebilirsiniz.

Döviz kurlarındaki yükselme geçtiğimiz hafta durmaksızın devam etti ve rekor seviyelere ulaştı. Dolar ve euro alış ve satış rakamları anlık olarak takip ediliyor.  Yaşanan kur şoku, cuma günü itibarıyla ekonomideki sorunlara ABD ile gerilen ilişkilerin de eklenmesiyle bir kur krizine dönüştü. 2017 başında bu yana TL dolar karşısında yüzde 82 oranında eridi. Cuma günü kapanan piyasada son dolar ve euro fiyatları da belli oldu. İşte 12 Ağustos Pazar günü itibariyle 1 dolar kaç TL? 1 euro kaç TL? sorularınızın yanıtları…

DOLAR KURUNDA SON DURUM

DOLAR: 6.414 TL
EURO: 7.326

FATURA TL’YE KESİLİYOR

Sözcu Gazetesi’nden Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre; TÜRK ekonomisinin krize sürüklendiği dönemlerde en ağır faturayı TL ödüyor. TL’deki yaşanan büyük kayıplar ise yüksek enflasyon ve zam dalgası olarak vatandaşa yansıyor. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde faizi ısrarla düşük tutmanın bedelinin ödendiği 1994 krizinde Türk Lirası yüzde 174 oranında değer yitirdi. Ekonomi aynı yıl yüzde 5.5 küçüldü. 1997’de patlak veren Asya krizinin etkileri Türkiye’ye 1998’de geldi. Türkiye, Tayland’da başlayan bu krize enflasyonu düşürmek amacıyla harcamaları kıstığı ve istikrar programı uyguladığı bir dönemde yakalandı. Yabancı sermaye hareketlerinde 17.3 milyar doları aşan daralma yaşandı ve Türk Lirası bu süreçte yaklaşık yüzde 161 değer kaybetti. Ağustos 1999’daki büyük deprem sonucunda ekonomik krizle başlayan küçülme ivmesi 1999’un tümünde yüzde 3.7’yi buldu.

 

dolar-son durum

Türk Lirası 2000-2001 krizinde yaklaşık yüzde 204 değer kaybetti. Türkiye ekonomisi ise 2001’de yüzde 5.7 oranında küçüldü.

BÜYÜK ÇÖKÜŞ 2001’DE

Ekonomide büyük çöküşün yaşandığı 2000-2001 yıllarına gelindiğinde ise Türkiye tarihine ‘kara çarşamba’ olarak geçen 22 Kasım 2000’de para krizi patladı. Bu dönemde 13 banka ve çok sayıda aracı kurum battı. Krizin etkileri uzun süre devam etti. Binlerce kişi işsiz kaldı, çok sayıda iş yeri kapandı. Türk Lirası 2000-2001 krizinde yaklaşık yüzde 204 değer kaybetti. Türkiye ekonomisi ise 2001’de yüzde 5.7 oranında küçüldü.

TL, İKİ YILDIR ERİYOR

 2007 yılında ABD’de mortgage kredilerindeki yapının bozulmasıyla başlayan ve giderek tüm dünya ülkelerine hızlıca yayılan ekonomik kriz Türkiye’ye Ekim 2008’de yansıdı. 15 Eylül 2008 tarihinde Lehman Brothers’ın iflas etmesiyle resmileşen global krizin Türkiye’yi ‘teğet’ geçip geçmediği uzun süre tartışıldı. Ekim 2008’de kurda ataklar başladı ve kriz TL’nin 5 ayda dolar karşısında yüzde 42 değer kaybetmesine yol açtı. Ancak, asıl darbe reel sektöre vurdu. Türk ekonomisi Ekim 2008-Eylül 2009 döneminde yüzde 7.9 oranında daraldı. Bugüne gelindiğinde ise yaşanan kur şoku, cuma günü itibarıyla ekonomideki sorunlara ABD ile gerilen ilişkilerin de eklenmesiyle bir kur krizine dönüştü. 2017 başında bu yana TL dolar karşısında yüzde 82 oranında eridi.

İLGİLİ HABERAltın fiyatlarında tırmanış sürüyor! İşte güncel fiyatları...Altın fiyatlarında tırmanış sürüyor! İşte güncel fiyatları...

“TANSİYONUN DÜŞMESİ İÇİN ADIMLAR ATILMALI”

Sozcu.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı ABD ile ilişkilerin piyasayı belirleyen unsur olduğunu söyledi. Nalbantlı sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada, “ABD ile ilişkilerdeki problem yaptırım uygulanacağı beklentileri ile kurda yeni zirveler görmeye devam ediyoruz. Kurda likidite düşük olduğundan dolayı aşağı yukarı sert hareketler oluyor. Ayrıca uluslararası tahvillerde de ciddi satış baskısı var. Hem Türk bonoları, hem bankaların çıkardığı tahviller ciddi yükseliş halinde. Küresel piyasalarda da dolar yükseliyor. Dolar endeksi 96’nın üzerine yerleşiyor. Şuanda teknik seviye olarak bir şey söylemek zor. Tansiyonun düşürülmesi için adımlar atılması gerekiyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERİlginç dolar protestosu: Anne, babam paraları yakıyorİlginç dolar protestosu: Anne, babam paraları yakıyor

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:5612.08.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more