Emekli temmuz ayı zammı ne zaman yatacak? Memur emeklisi maaş farkı ne kadar?

Emekli ve memura temmuz ayında yapılacak zam oranı belli oldu. Memur emeklisinin alacağı temmuz ayı maaş farkı hangi gün yatacak? Memur emeklisi ne kadar zam alacak? İşte ayrıntılar...

Emekli temmuz ayı zammı ne zaman yatacak? Memur emeklisi maaş farkı ne kadar?

TÜİK’in açıkladığı verilere göre altı aylık enflasyon oranı belli oldu. 9,17 olarak belirlenen enflasyon oranında oluşan fark meur emeklisine yansıyacak. Peki Temmuz 2018’de yapılan zam ile emekli maaşı ne kadar oldu? İşte kuruşu kuruşuna memur emeklisi zam oranları ve maaşları…

MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLDU?

Sene başında yüzde 4 zam alan memur ve memur emeklileri zamdan yüzde 5,17 puan fazla olan enflasyon farkını temmuz ayında alacak. Temmuzda yansıtılacak toplam zam enflasyon farkı ve artı olarak daha önce kararlaştırılan yüzde 3,5 olacak. Yani maaşlar yüzde 9'a yakın zamlanmış olacak.

temmuz-memur-maaslari-zamli

Açıklanan enflasyon rakamı ile birlikte memur ve emeklilerinin temmuz zamları da belli oldu. Buna göre görevdeki memurlar ile emeklileri toplu sözleşmeye göre yüzde 3.5 zam üzerine enflasyon farkı da eklenince maaşlarını yüzde 8.65 zamlı alacaklar.

2018'in temmuz ayında ise toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3.5 zam öngörüldü. Ayrıca geçen, yani Ocak-Haziran, dönemine ait 6 aylık enflasyonun yüzde 4'ü aşması halinde de aşan tutar kadar fark alacaklardı. 2018'in ilk altı ayında TÜFE'de gerçekleşen ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon yüzde 9.17 olarak gerçekleşti. Böylece memur ve emeklilerine yüzde 5.17'lik enflasyon farkı alma hakkı doğdu. Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte zam oranı yüzde 8.67 oldu.

Ancak Maliye Bakanlığı, ilave enflasyon farkıyla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8.65 oranında artış yapıldığını açıkladı. Özetle, kamu görevlileri ve memur emeklileri bu temmuzda maaşlarını yüzde 8.65 zamlı alacak. Bu zamla birlikte de kamu görevlileri ve emeklileri 2018 yılında toplam 14.34 zam almış olacaklar. Böylece, temmuz-aralık döneminde en düşük memur emekli aylığı 1.978 liradan 2.149 liraya yükselecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...