Sözcü Plus Giriş

Güncel altın fiyatları: Dolar kaç TL oldu? Çeyrek ve gram altın fiyatları…

Yatırım aracı olarak kullanılan altında fiyatlar, dolardaki dalgalanmalar ile değişiyor. Peki çeyrek ve gram altın fiyatları değişti mi? Dolar kaç TL oldu? İşte dolar ve altın fiyatları...

16:02 -
Güncel altın fiyatları: Dolar kaç TL oldu? Çeyrek ve gram altın fiyatları…

Yatırımcının merak ettiği altın fiyatları haberimizde. Dolar fiyatlarının düşüşe geçmesi ile altın fiyatları da değişiyor. İşte çeyrek ve gram altının güncel fiyatları…

ALTIN FİYATLARI

İstanbul Kapalıçarşı’da 234 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 234,20 liradan, bin 542 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 563 liradan, 213 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 217 liradan, bin 507 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 527 liradan, 754 liradan alınan Yarım Ziynet 764 liradan ve 377 liradan alınan Çeyrek Ziynet 382 liradan satılıyor.

DOLAR KAÇ TL?

Hafta başında sert dalgalanan dolar/TL ABD Merkez Bankası’nın beklenen faiz artışının ardından sınırlı bir iyimserlik gösterdi. Fed’in faiz artırım kararı sonrası güne 6.12 seviyesinde başlayan dolar/TL 6 TL’nin altına indi. BIST 100 endeksi ise yüz bin barajını aştı.

27 EYL
15:58
27 EYL
15:58
Dolar ne kadar oldu?
Dolar/TL 6.0159/6.0171 seviyelerinde işlem görürken, euro 7.0261/7.0265 seviyesinde işlem görüyor.

ALTIN NERELERDE KULLANILIR?

Bugüne kadar yeryüzünden çıkarılan bütün altının yarıdan fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elindedir. Gerek her ülkede kâğıt para emisyonunun güvencesi olarak, gerek milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri büyük önem taşıyan altın, metalle çalışan zanaatçıların gözünde de değerini korumaktadır. Kuyumculukta altının genellikle gümüşlü, palladyumlu, bakırlı veya platinli alaşımları çok kullanılır.

Elektrik iletkenliği yüksek (gümüş ve bakırdan sonra) ve kolayca kimyasal tepkimeye girmeyen altın en çok elektrik ve elektronik sanayilerde bağlantıların, terminallerin, baskı devrelerinin, transistörlerin ve yarı iletken sistemlerin kaplanmasında kullanılır. Üstüne düşen kızılötesi ışınların yaklaşık yüzde 98'ini yansıtarak geri çevirebilen ince altın levhalar, uzay elbiselerinin başlığındaki göz deliklerinde zararlı ışınlardan korunmayı ve sun'i uyduların yüzeylerinde sıcaklığın denetlenebilmesini sağlar. Büyük büro binalarının pencerelerinde de gene ince levhalar halinde altın kullanılması, yalnız estetik açısından değil, bu yansıtıcı yüzeyin çevreyle ısı alış-verişini büyük ölçüde azaltmasından kaynaklanır. Lal camlara parlak kırmızı rengini veren, camsı kütlenin içinde kolloidal halinde dağılmış olan çok az miktardaki altındır.Ancak insanlar çoğunlukla takı ve süs eşyası içinde kullanır.

Son güncelleme: 21:06 27.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more