Sözcü Plus Giriş

İşçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

Çalışanlar için kıdem tazminatı kadar önemli olan bir başka konu da ihbar tazminatıdır. İhbar tazminatı çalışanların yanı sıra işverenler için de tanımlanmış bir tazminattır. Peki, ihbar tazminatı nedir? İşçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Sozcu.com.tr
08:20 -
İşçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?

İş sözleşmelerinin taraflardan herhangi birinin isteğiyle feshi söz konusu olabilmektedir. Bir iş sözleşmesinin feshedilmek istenmesi durumunda, feshin bazı kurallara bağlı olarak yapılması gerekmektedir. İş akdi işveren ya da işçi tarafından, haklı feshe imkan veren bir konu yoksa, belirlenen bir süreden önce sonlandırılamaz. Belirlenen bu süreye ihbar süresi denir. Böyle bir durumda ne işçi habersiz işten ayrılabilir ne de işveren haber vermeden işten, yaptırım olmaksızın işten çıkarabilir. Bildirim yükümlülüğüne uymayan taraf karşı tarafa ihbar süresi ile belirlenecek ihbar tazminatı ödeyecektir. Şimdi, ihbar tazminatı nedir? İşçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi? sorularının yanıtlarına bir göz atalım…

İHBAR TAZMİNATI NEDİR?

Çalışma hayatında zaman zaman çalışan ve işveren arasında sıkıntılara sebep olan ihbar tazminatının tanımı İş Kanununda; “Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır. İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.” olarak tanımlanmıştır. Yani sözleşmeyi, ihbar süresine uymadan fesheden taraf tazminat ödemek zarundadır.

İhbar süresinin hesaplanma şekli İş Kanununda belirlenmiştir. Kanunun 17. maddesine göre ihbar süreleri şöyledir;

“Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İş sözleşmeleri;

– İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, bildirim işten ayrılmadan 2 hafta önce,
– İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirim işten ayrılmadan 4 hafta önce,
– İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirim işten ayrılmadan 6 hafta önce,
– İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim işten ayrılmadan 8 hafta önce yapılması gerekiyor.

ÖNCEDEN HABER VERMEKSİZİN İŞTEN AYRILAN İŞÇİ İHBAR TAZMİNATI ÖDER

İş sözleşmesinin feshinde bildirim süreleri (ihbar süreleri) işveren için geçerli olduğu gibi, işçi tarafından da geçerlidir. Bu konu ile ilgili İş Kanununda; işçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir; eğer işçinin işten ayrılması haklı bir nedene dayanmıyor ise, işverenin de işçiden ihbar süresine ilişkin ücret tutarında tazminatı talep etmesi yasal olarak mümkündür denmektedir.

İLGİLİ HABERİşçinin ihbar tazminatına hak kazanmasının esasları nelerdir?İşçinin ihbar tazminatına hak kazanmasının esasları nelerdir? İLGİLİ HABERKanunda ihbar süreleri kaç gündür?Kanunda ihbar süreleri kaç gündür?

 

Son güncelleme: 08:21 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more