Sözcü Plus Giriş

Dolar 6 TL’nin altını gördü! Euro ve dolar kurunda iyimser hava…

Dolarda son dakika gelişmesi yaşanıyor. TL'de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından oluşan iyimser havaya AB ile ilişkilerin kuvvetlenebileceği öngörüsünün de eklenmesiyle dolar/TL tarihi zirvesinden uzaklaşarak bankalara getirilen yeni takas sınırın da etkisiyle altında 6'nın altına indi. Dolar/TL en düşük 5.98'i gördü. İşte döviz kurlarında son durum...

07:11 -
Dolar 6 TL’nin altını gördü! Euro ve dolar kurunda iyimser hava…

Bankacılar TCMB’nin Pazartesi gününden beri repo ihalesi açmayarak bankalararası piyasada gecelik faizi politika faizinin 150 baz puan üzerinde yüzde 19.25 seviyesinde oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Ancak bankacılar bugüne kadar atılan adımların yanı sıra BDDK’nın bugünkü adımının piyasalardaki iyimserlikte ana belirleyici olduğunu belirtiyorlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) daha önce yüzde 50 ile sınırladığı swap işlemlerinin özkaynak toplamına oranını bugün yüzde 25’e indirdi.

BDDK bu sabah yaptığı açıklamada, swap işlemleri toplamının bankaların yasal özkaynak toplamının yüzde 25’ini geçemeyeceğini duyurdu.

Bu adım yabancıların döviz teminatı ile piyasalarda işlem yapmak için kullandıkları TL’yi swap piyasasnda yaratmalarının maliyetinin yüzde 30 seviyesinin üzerine çıkardı.

Reuters verilerine göre geçen hafta Cuma günü yüzde 20’nin hemen altında bulunan bir hafta vadeli swap faizleri bugün sert yükselişle yüzde 31 seviyesini geçmiş durumda.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Böylece TL’nin yabancılar için faizi yüzde 30’u geçmiş oldu” dedi.

15 AĞU
16:30
15 AĞU
16:30
Dolar ne kadar?
Dolar/TL 6.0995/6.0988'den Euro/TL 6.8944/6.8972'den işlem görüyor.

 

TD Securities TD Securities gelişmekte olan ülkeler stratejisti Cristian Maggio, “TL ve tahvil neden ralli yapıyor? Çünkü faizler yüzde 10 yükseldi. Geçen hafta da dediğimiz gibi, TL’yi istikrara kavuşturmak için gereken seviye buydu. Merkez Bankası bunu gösterge faizini değiştirerek yapmadı ama likiditeyi sıkıştırdığı için sonuç aynı oldu” dedi ve ekledi:

“Eğri dramatik biçimde yukarı yönleniyor; son birkaç gün içinde çok sert bir sıkılaştırma yaşadık. Bir aylık faiz oranı yaklaşık 800 baz puan arttı, nakit eğrisinin en başındaki haftalık faizler de yaklaşık yüzde 30 oldu.”

Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 seviyesini test ettikten sonra yönünü aşağı çeviren ve dün Türkiye piyasalarının kapanış saatlerinde 6.55 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 5.7503’e kadar geriledi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD ile gergin ilişkiler devam ederken AB ile ilişkileri toparlayabileceğini gösteren bir gelişme yaşandı. İki Yunan askerinin tahliye edilmesi yurtdışı fon akımlarına bağlı bir ekonomiye sahip olmamız nedeniyle pozitif. Ancak ABD’ye karşı adımlarımızın devam etmesi ise TL negatif bir sürecin yeniden kuvvetlenebileceği bir sürece girebileceğimiz endişelerini de gösteriyor” dedi.

İLGİLİ HABER7 milyar doları iPhone'a verdik7 milyar doları iPhone'a verdik

Beyaz Saray yetkilisi Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde, ABD’nin Türkiye’ye daha fazla ekonomik baskı uygulayabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye ise ABD menşeli, aralarında bazı alkollü içkiler, kozmetik ürünleri ve motorlu taşıtların da bulunduğu ürünlerin ithalatın uygulanan ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı.

Bankacılar TCMB ve BDDK başta olmak üzere atılan adımların endişeleri azalttığını belirtirken ABD ile gerilen ilişkilerde siyasi söylemler takip edilmeye devam ediliyor.

Edirne’de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan iki Yunan askerinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verilirken, Yunanistan kararı memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise “Türkiye’nin Avrupa komşularından korkacak hiçbir şeyi yok. Demokratik, istikrarlı ve müreffeh bir Türkiye görmek istiyoruz” dedi.

Avrupa ile ilişkilerin tutuklu iki askerin serbest bırakılması ardından daha iyimser bir seyre yöneleceğine ilişkin beklenti oluşturduğunu belirten bankacılar bunun da TL’de pozitif yansıdığını söylediler.

Öte yandan piyasalarda bir diğer iyimserlik yaratan husus ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Perşembe günü küresel yatırımcılarla bir telekonferansla yatırımcı toplantısı düzenleyecek olması oldu. Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere ilgili telekonferansa 750-1,000 arasında yatırımcının katılması bekleniyor.

Tahvil piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizinde dün yüzde 22.11 seviyesinden açıldıktan sonra spot kapanışta ortalama yüzde 21.45 seviyesine geriledi. Valörde son işlemde ise yüzde 21.37 seviyesindeydi. Bugün spot piyasada getiri en düşük yüzde 20.85 olurken saat 1328 itibarıyla son işlem yüzde 21.09 oldu.

İki yıllık eski gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 26.20, valörde son işlem yüzde 26.75 seviyesindeydi. Bugün kısa vadeli tahvil getirileri ise yükseliş eğiliminde iki yıllık eski göstergede bileşik getiri aynı saatte son işlemde yüzde 28.23 seviyesinde.

REUTERS

 

İLGİLİ HABERAltın fiyatları bugün ne kadar oldu? Altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

 

Son güncelleme: 17:05 31.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more