Reklamsız Sözcü

Ankara iftar vakti 2018: Ankara’da oruç kaçta açılacak? Ramazan imsakiyesi…

Ramazanın ilk cumasını idrak ettiğimiz bugün, oruçlar tutuluyor ve iftar saati merakla araştırılıyor. İftar saat kaçta yapılacak, Diyanet'in yayınladığı 2018 ramazan imsakiyesine göre iftar saati kaç? İşte merak edilen saatler...

android-time 13:13 18 Mayıs 2018
Ankara iftar vakti 2018: Ankara’da oruç kaçta açılacak? Ramazan imsakiyesi…
Ramazanın ilk cumasını idrak ettiğimiz bugün, oruçlar tutuluyor ve iftar saati merakla araştırılıyor. İftar saat kaçta yapılacak, Diyanet'in yayınladığı 2018 ramazan imsakiyesine göre iftar saati kaç? İşte merak edilen saatler...

İslam Alemi mübarek ramazan ayına merhaba dedi. Tüm yurtta olduğu gibi Ankara’da yaşayan müminler de oruç tutarak ibadetlerini gerçekleştirecek. Ankara için iftar vakti saat kaçta? Ankara ve Türkiye’nin diğer illeri için iftar, sahur ve imsak vakitlerini haberimizdeki imsakiye aracından öğrenebilirsiniz.

ANKARA İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Aşağıdaki imsakiye aracında iftar saatini ve iftar saatine kalan geri sayımı görebilirsiniz. İftardan sonraki saatlerde ise sahur saatini ve sahur saatinin ne zaman dolacağını görebilirsiniz.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı arefesi 14 Haziran perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının birinci günü 15 Haziran cuma ikinci günü 16 Haziran cumartesi üçüncü günü 17 Haziran pazar gününe denk geliyor.

Yani 2018 yılı itibariyle Ramazan Bayramının 9 gün resmi tatil olması söz konusu değil. Fakat Kurban Bayramı tatilinin uzun olması bekliyor.

ANKARA’NIN TARİHİ CAMİLERİ

  • Tacettin Camii: Hamamönü Sümer Mahallesi Taçlı Sokak'ta, Karacabey İmareti yakınında bulunan cami, aynı adı taşıyan türbeye bitişik, kesme taş duvarlı, kiremit çatılıdır. Planı uzunlamasına dikdörtgen ve son cemaatlidir. Türbe batısında yer alır. Kuzeybatısında yükselen kare kaideli, silindirik gövdeli minaresi taştandır. 1901-1902'de Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.
  • Kocatepe Camii: 16. yüzyıl estetiği ile 20. yüzyıl teknolojisinin bütünleşmesinden oluşan cami, dört minaresiyle Selimiye’yi, merkezi kubbe ve yarım kubbeleriyle Sultanahmet’i andırır. 64×67 m. (4288 m²) ölçüsündeki asıl cami (harem) kısmı, 48.5 m. yüksekliğinde 25.5 m. çapında bir ana kubbe ile örtülüdür. Ana kubbe etrafında dört yarım kubbe yer alır. Bu yarım kubbeler 12 kubbe ile genişletilmiştir. Kubbeler geleneksel tarzda kurşunla kaplanmıştır. Asıl cami kısmına, kündekâri (ahşap geçmeli) tarzda yapılmış bir ana ve dört yan kapıdan girilir. Caminin kuzey kısmında, ana giriş kapısı önünde yer alan ve 2400 m² alanı kaplayan revaklı avluyu, bir mermer şadırvan süsler. Revaklar 14 m. yüksekliğinde 26 kubbe ile örtülüdür. 10 m. yüksekliğindeki mihrap, beyaz mermerden imal edilmiştir. 8.70 m. yüksekliğindeki minber, özel süslemelerle işlenmiş mermerden yapılmıştır. İç tezyinatta klasik Osmanlı mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak; çini, mermer, sarı maden ve özel boyalar kullanılmıştır.

  • Sarıkadı (Mimarzade) Camii: Hamamönü Meydan Mahallesi'ndedir. 18.yy sonlarına aittir. Cami, taş temelli, ahşap hatıllı, kerpiç duvarlı, kiremit çatılı bir yapıdır. Kadınlar mahfilindeki sülüs yazı, mihrabı, tavan sistemi, pencereleri ile 18. yy karakterinde bir yapıdır. Rokoko etkisi, üst pencerelerin alçı şebekesinde ve müezzin mahfeli altındaki göbekte görülmektedir.

iftar-ramazan-imsakiye-depophotos
ORUCU NELER BOZAR

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:3918.05.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more