Sözcü Plus Giriş

Atina tahrikte hız kesmiyor

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım adalarımızda 2013'ten itibaren yapılan tahrikleri SÖZCÜ için sıraladı.

Saygı ÖZTÜRK
06:00 -
Atina tahrikte hız kesmiyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Genelkurmay Başkanlığı'nda düzenlenen madalya töreninde “Ege'de, Doğu Akdeniz'de, ‘mavi vatan'da hak ve menfaatlerimizi korumaya devam edeceğiz” açıklamasından iki gün sonra  Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, İzmir'e bağlı Koyun Adası'nda Türkiye'ye meydan okudu. Yunan işgali altındaki Türk adasında, Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Kammenos'un açıklamaları ve adadaki törenin fotoğraf ve video görüntüleri Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlandı.

so

İşgal altındaki adalar konusunu ilk gündeme getiren ve bu konudaki gelişmeleri yakından izleyen Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, denizlerdeki hak ve menfaatlerimizin korunmadığını öne sürdü. Yalım adalarımızda 2013 yılından bu yana olan yapılan tahrikleri SÖZCÜ için şöyle sıraladı:

Gün gün adalarımızdaki tahrikler:

– 4 Eylül 2013: Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Davakis ve Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tselios, Muğla'ya bağlı Keçi, Kalolimnoz adaları ile Aydın'a bağlı Bulamaç Adası'nı ziyaret etti.

– 26 Haziran 2014: Yunanistan Savunma Bakanı Dimitri, Genelkurmay Başkanı Kostarakos ve Kara Kuvvetleri Komutanı Manolas, İzmir Koyun Adası ve Aydın Eşek Adası'na gitti.

– 11 Ocak 2015: Yunan Savunma Bakanı Dendias, Eşek Adası'nı ziyaret etti.

– 6 Ağustos 2015: Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Apostolakis Bulamaç Adası'na gitti.

– Ocak-Ağustos 2015: Yunan-İsrail ortaklığı Energean Şirketi, Taşoz Adası Türk karasularında 7 petrol kuyusu açtı.

– 11-13 Eylül 2015: İstanbul'da düzenlenen NATO Askeri Komite Toplantısı'nda dönemin Yunanistan  Genelkurmay Başkanı Kostarakos'a gezmesi için askeri helikopter tahsis edildi.

– Eylül- Aralık 2015: Energean Şirketi, Türk karasularında 4 petrol kuyusu daha açtı. Yunanistan ve İsrail günde 3 bin 823 varil Türk petrolünü çalmaya başladı.

– 8 Aralık 2015: Hollanda Savunma Bakanı ve Hollanda Göçmen Bakanı, Yunan Savunma Bakanı Kammenos ile birlikte Aydın Bulamaç ve Aydın Eşek Adası'na gitti.

– 14 Nisan 2016: Yunan Kara Kuvvetleri birlikleri İzmir Koyun Adası'nda Hava Savunma Tatbikatı yaptı.

– 20 Nisan 2016: Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, F-16 ile Türk hava sahasında uçtu. Aydın Eşek Adası ve Bulamaç Adası'nın üzerinden uçarak Türk hava sahasını 6 mil ihlal eden Apostolakis'in uçağına hiçbir önleme yapılmadı.

– 7 Mart 2017: Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos hiçbir engelle karşılaşmadan Muğla Keçi Adası'na geldi.

– 16 Nisan 2017: Savunma Bakanı Panos Kammenos, Aydın'a bağlı Eşek Adası'nda kuzu çevirdi ve hava kontrolörü Türk subayına küfür etti.

– 19 Temmuz 2017: Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos Koyun Adası'nda bayrak gösterisi yaptı.

– 6 Ocak 2018: Yunan Başbakanı Aleksis Çipras, Muğla Keçi Adası'nı ziyaret etti.

– 5 Şubat 2018: Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, Mirage 2000-5 tipi savaş uçağı ile Kardak Kayalıkları'nın üzerinde alçak irtifada uçtu ve Kardak Kayalıkları'na sanal hava taarruzu yaptı.

– 25 Ağustos 2018: Yunan Potami (Nehir) Partisi Genel Başkanı Stavros Theodorakis, Eşek Adası'nda Türkiye'ye meydan okudu.

Son güncelleme: 04:27 29.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more