Bedelli askerlikte ilk celp dönemi başladı

21 günlük Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin celp takvim süreci dün başladı. Müracaat sürecini tamamlayan bedelli askerlik hizmetine tabi yükümlülerden ilk celp döneminde faydalanacaklar, dün Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'na geldi.

Bedelli askerlik uygulamasından faydalanacak olan kişilerden, ilk cep döneminden yaralananlar, 13 farklı yerde oluşturulan merkezlerde birliklerine teslim olmaya başladı. Bu merkezlerden biri olan Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na sabah saatlerinden itibaren bedelli askerler gelmeye başladı.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

“VATAN HİZMETİNE HOŞ GELDİN”

21 günlük eğitimlerini tamamlamak üzere kışlaya gelen askerler görevli askerler tarafından “Vatan hizmetine hoş geldin” denilerek karşılandı. Kışlaya gelen askerler, nizamiyeden girdikten sonra kendileri kurulan masalarda gerekli işlemleri yaptıktan sonra silah altına alındı. Nizamiyeden içeri girenler ilk önce isteğe bağlı olarak vatani görevini yaparken kullanabileceği telefon hattı satın alıyor. Daha sonra kayıt masasına giderek kayıt işlemlerini yaptırıyor. Üzerlerinde ilaç bulunanlar bunları teslim ediyor ve ardından kışla içine adım atarak askerlikleri başlıyor.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

2 BİN 500 KİŞİ BULUNUYOR

Etimesgut´taki kışlada ilk celpte yaklaşık 2 bin 550 kişi vatani görevini yapacak. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanacak yükümlüler, ‘tek er muharebe eğitimi’, ‘yanaşık düzen eğitimi’, ‘mekanik nişancılık ve atış eğitimi’, ‘temel beden eğitimi’ ve ‘askeri kültür’ olmak üzere 5 ana başlıkta eğitim görecek.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

‘İKİ ÇOCUĞUMU BIRAKIP GELDİM’

Rize´den gelen Doğan Yazıcı, “Bedelli ilk çıktığı gün başvuru yaptım. Evde 2 çocuğum var, onları bırakıp geldim. Rize´de ahşap evler yapıyorum. 21 gün bence gerçek askerlik için yeterli değil ama çalıştığımız için 21 gün ideal” dedi.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...