Sözcü Plus Giriş

‘Çakarlı aracı’ durduran ve açığa alınan polis görevine iade edildi

İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ile çakarlı araç tartışması yaşayan polis ve açığa alınan polis memuru N.Ç. görevine iade edildi.İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın açığa alınan polis memurunu makamında ağırlayarak göreve iadesini bizzat yaptığı ortaya çıktı. N.Ç.’nin önümüzdeki hafta tekrar görevine başlayacağı belirtildi.

Can ÖZÇELİK
Güncellenme: 15:16, 07/04/2018
‘Çakarlı aracı’ durduran ve açığa alınan polis görevine iade edildi

Polis memuru N.Ç'nin avukatı Bilal Yurtçu, SÖZCÜ'ye yaptığı değerlendirmede, “Devletimiz memuruna sahip çıktı, durması gerektiği yerde durdu. Kimse kanunlardan üstün değildir. Devletimiz bunu gösterdi” diye konuştu.

SORUŞTURMA İZNİ BEKLENİYOR

Polis memuru N.Ç'nin şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada da şikayet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç hakkında soruşturma izni bekleniyor. Soruşturma kapsamında geçen hafta adliyede savcıya ifade veren polis memuru yaşanan olayı anlatmış ve şikayetinin devam ettiğini söylemişti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul’da başpolis olarak görev yapan N.Ç’nin suç duyurusundaki iddiasına göre  28 Şubat’ta Avrasya Tüneli Avrupa girişi Yenikapı uygulama noktasında emniyet şeridiniden hızlı bir şekilde giden araç durduruldu. İddiaya göre otomobilin çakar lambaları açık ve hızla gidiyordu. Polis memuru, camları siyah film kaplı otomobili durdurarak içindeki kişilere kimlik kontrolü yapmak istedi. Sürücü ehliyetini vermesine rağmen arkada oturan 2 şahıs ‘İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’ olduğunu iddia ederek kimlik vermedi. ‘Sen milli eğitim müdürünün görevini biliyor musun? Seninle görüşürüz’ dedi.

Polis memurunun iddiasına göre olay şöyle yaşandı: “Araç ve şahıslar olay yerindeyken asayiş şube müdürlüğüyle yaptığım telefon konuşmasında ilgili şahıslar hakkında herhangi bir işlem yapmamam istendi. Ben de ‘Kanun ve yönetmelikler ne emrediyorsa onu yapacağım’ dedim. Daha sonra uygulama noktasına İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. ve Fatih İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı B.B. gelerek bana ‘Sen kimsin bu araca işlem yapıyorsun? Hadi git burdan’ diyerek beni görev yerimden kovarak görevimi yapmamı engelledi. Ben de kendisine ‘Emri yazılı verin uygulayayım’ dedim. Araç kontrol yapılmadan bırakıldı, araç olay yerinden ayrılıp Avrasya Tüneli’ne girdi. Bunun üzerine olayla ilgili tutanak tuttum. Polise karşı gelerek kimlik vermeyen, aracını aratmayan, beni görevim başında tehdit eden araçtaki iki şahıstan ve bu iki şahıs hakkında işlem yaptırmayan, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı M.Ç. hakkında kolluk kuvvetinin görevini engeleme, görevli olduğum noktadan yazılı emir olmadan beni kovması, diğer polis memurları karşısında küçük düşürülmemden dolayı davacı ve şikâyetçiyim.”

İlginizi ÇekebilirValilikten talimat: Çakarları sökünValilikten talimat: Çakarları sökün
Yayınlanma Tarihi:15:15,