Çevre Bakanlığı nokta atışı yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da dikkat çekici bir imar planı değişikliğine imza attı. İstanbul’un en pahalı caddelerinden Büyükdere üzerinde Gayrettepe Metrosu’nun yanında “riskli yapı” kararı bulunan 2 bin 482 metrekarelik arazide “sağlıklı ve güvenli yaşama çevreleri” teşkil etmek üzere plan değişikliği hazırlandı.

Çevre Bakanlığı nokta atışı yaptı

Mevcut planlarda “ticaret alanı” olarak belirlenen ve 2.5 emsale yani inşaat hakkına sahip olan arazi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca onaylanan Şişli bölgesi 1308 hektarlık alanın imara esas Jeolojik-Jeofizik-Jeoteknik etüt raporunda 4-10 katlı yapılaşma önerilen bölgede kalıyordu. Raporda, önerilen kat yüksekliklerinin dışındaki uygulamalar için pafta, adalar veya ada bazında hazırlanacak jeoteknik raporların onaylanması gerektiği belirtiliyordu.

Bu kapsamda kat sınırlamasının kaldırılmasına yönelik ada bazında çalışma yapıldı. Arazide, jeolojik gözlemler, sondaj ve jeofizik çalışmaları gerçekleştirildi. Çalışmalar geçtiğimiz yıl mart ayında tamamlandı. Buna göre hazırlanan raporda, “İnceleme alanları; Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'na göre 2. dereceden deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır” denildi. Bu rapor doğrultusunda hazırlanan planda 4-10 kat olan yükseklik sınırı 15 kata çıkarıldı. 2.5 emsal ve ticaret fonksiyonu aynen korundu. CHP'li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, parsel bazında yapılan plan değişikliklerini “bela” olarak niteleyen, bu konuda sıkı bir denetim yapacaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'yi eleştirdi. Sağ, plan değişikliği yapılan parselin sahibinin eski Beşiktaşlı yönetici işadamı Serdal Adalı ve ağabeyi Hünkar Adalı olduğunu belirterek “Kişiye özel ayrıcalıklı imar planı değişikliğinin tipik bir örneğine imza atıldı. Deprem riski nedeniyle kısıtlanan kat yüksekliği 15 kata çıktı. Emsal 2.50. Yani İstanbul'un en pahalı caddesini üzerindeki parsele 6 bin metrekare inşaat yapılacak. Bu milyon dolarlık rant demek” yorumunda bulundu.
İstanbul

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...