CHP Kurultayı’nda ikinci gün… Tüm notlar…

CHP’de dün yapılan Genel Başkanlık seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesinin ardından, parti içi asıl yarış bugün yaşanıyor. 60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 13 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) için 488'i bireysel 12'si genel başkan listesinde olmak üzere 500 aday yarışıyor. 60 kişilik PM'nin 52 kişilik kontenjanı için 488 kişi, 8 kişilik 'lider kontejanı' için ise Kılıçdaroğlu'nun önerdiği 12 kişiden 8'si seçilecek. Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner'in başını çektiği "Sol Cesaret" grubunun listesi ile Muharrem İnce cephesinin oluşturduğu 'Umudum' grubunun listeleri belli oldu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun PM listesi de açıklandı. İşte tüm detaylar...

CHP Kurultayı’nda ikinci gün… Tüm notlar…

Zeynep Gürcanlı, Gökmen Ulu, Zekeriya Albayrak/ SÖZCÜ

CHP’de dün yapılan Genel Başkanlık seçimlerinin ardından, asıl “demokrasi şenliği” bugün gerçekleşiyor; Kurultayın, Parti Meclisi seçimlerinin yapıldığı ikinci gününde Ankara Spor salonu tam 500 adayın seçim propagandası nedeniyle, son derece renkli. 60 kişilik Parti Meclisi’nin 52 kişilik bölümü için aday olan 488 CHP’li, kendilerini delegelere gösterebilmek, oylarını alabilmek için pankartlar, standlar, kalem ya da tişörtlerle kampanya yapıyorlar. Adayların bazıları, ellerinde isimlerini taşıyan pankartlarla 10’ar kişilik grupları, isimlerine salonda gezdiriyorlar. İşte tarihi kurultaydan dakika dakika notlar…

BÖKE VE CİHANER GRUBU

Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği “Sol Cesaret” grubu da CHP Genel Merkezi’nin hazırladığı listeye karşı olarak kendi Parti Meclisi aday listesini açıkladı. Listede Böke ve Cihaner’in yanısıra Ali Özgündüz, Zeynep Altıok, Gaye Usluer gibi isimler de bulunuyor.

İşte 52 kişilik “Sol Cesaret” grubunun listesi;

PM LİSTESİ: Altan İnanç, Niyazi Nefi Kara, Gülizar Biçer Karaca, Yavuz Karan, Filiz Katırcıoğlu, Burcu Kara, Nihat Matkap, Seyfi Oktay, Gülseren Onanç, Ali Özcan, Suat Özçağdaş, Şadi Özdemir, Ali Özgündüz, Nil Özveren Aşkın, Birol Sağlam, Necdet Saraç, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Şenal Sarıhan, Yaşar Seyman, Zeliha Aksaz Şahbaz, Ömer Şan, Ali Şeker, Derya Şentürk, Sabri Temel, Halit Toraman, Mehmet Tüm, Bünyamin Uçar, Gaye Usluer, İdris Yıldız, Mehmet Yula, Candan Yüceer, Onursal Adıgüzel, Zeynep Altıok, İnan Aras, Aziz Aydınlık, Özcan Şükrü Baripoğlu, Erhan Baydar, Mete Barış Beştepe, Tur Yıldız Biçer, Nevaf Bilek, Hüsnü Bozkurt, İlhan Cihaner, Erme Çam, Mehmet Şerif Doğru, Senai Gedik, Gökçe Gökçen, Muharrem Erkek, Mehmet Zeki Gündüz, Bahar Gürsu, Turan Hançerli,
Erdal Işık.

BYKP LİSTESİ: Zeki Kılıçarslar, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın, Murat Emir, Yunus Emre, Ali Rıza Erbay.

YDK LİSTESİ: Mahmut Kaçan, Özgen Nama, Zeynep Saya, İsmail Emre Telci, Sıddı Yel, Yılmaz Yıldırım, Mustafa Kemal Yılmaz, Bora Yorulmaz, Kamil Aşan, Eşber Atilla, Selahattin Balta, Efkan Bolaç,  Ahmet Selçuk Erol ve Murat Can Işıldak.

Muharrem İnce'den çok sert açıklama İlginizi Çekebilir Muharrem İnce'den çok sert açıklama

MUHARREM İNCE’NİN ‘UMUDUN GRUBU’ LİSTESİ

Muharrem İnce cephesinin ön planda olduğu Umudun Grubu listesi şekilde oluştu.

PARTİ MECLİSİ LİSTESİ: Gamze İlgezdi, Hacı Hüseyin Kılıç, Şaban Koludra, Metin Koparan, Devrim Kök, Emre Köprülü, Ali Kemal Kumkumoğlu, Ömer Kurtaş, Özgür Küçükşahin, Rıfat Turumtay Nalbantoğlu, Mazlum Nurlu, Durdu Özbolat, Tanju Özcan, Özcan Özel, Tuncay Özkan, Reşat Şahin Öztürk, Birol Sağlam, Yaşar Seyman, Saim Sezen, Hüsnü Süslü, Deniz Şahin, Vedat Şenol, Bülent Ecevit Tatlıdil, Halit Toraman, Şerafettin Turpçu, Bünyamin Uçar, Veysi Uyanık, Mert Ünlü, Akın Üstündağ, Muhammet Rıza Yalçınkaya, Özkan Yalım, İdris Yıldız, Ertuğrul Yılmaz, Necati Yılmaz, Bedri Ağaç, Hakkı Yalan, Mehmet Emin Altunses, Mustafa Ali Balbay, Saniye Barut, Muharrem Bozdoğan, Murat Bülbül, Onur Cingil, Emre Çam, Ünal Çeviköz, Dursun Çiçek, Sinan Çiftçi, Emine Gülizar Emecan, Burak Esen, Gökhan Günaydın, Hurşit Güneş, Dilşad Güven, Namık Havutça.

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU LİSTESİ: Gonca Yelda Orhan, Ayşe Berna Örnek, Öncü Özbay, İbrahim Sefer, Mahmut Şirin, İbrahim Taşdelen, Ali Muhittin Tığlı, Güven Torun, Tuba Torun, Mustafa Kemal Yılmaz, Günel Alkan, Sabri Arpaç, Eşber Atila, Mehmet Ali Çelik ve Ahmet Selçuk Erol.

Kılıçdaroğlu'nun PM listesi belli oldu İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu'nun PM listesi belli oldu

CHP LİDERİNİN 12 KİŞİLİK LİSTESİ DE BELLİ OLDU

Bizzat Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı 12 kişilik listeden de en çok oyu alan 8 kişi PM’ye girecek. Delegelere resmen açıklanan Bilim Kurulu aday listesinde şu isimler yer alıyor…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP PM üyesi Zeki Kılıçarslan, CHP İstanbul milletvekili Sibel Özdemir, PM üyesi  Burhan Şenatalar, KHK ile ihraç edilen akademisyen Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, sanatçı Onur Akın,  eski milletvekili Ayşe Eser Tanışoğlu, Ankara milletvekili Murat Emir,  akademisyen Yunus Emre, PM üyesi Ali Rıza Erbay ve CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer.

FIOTO:SÖZCÜ/Zekeriya ALBAYRAK

FIOTO:SÖZCÜ/Zekeriya ALBAYRAK

İŞTE KONGRE YARIŞINDAN NOTLAR…

PM adaylarının bir bölümü kampanyaları ile kendilerini göstermeye çalışırken, asıl pazarlıklar telefon başında, ya da Ankara’nın çeşitli köşelerindeki otellerde, bürolarda yapılıyor. CHP’nin kritik isimleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “telefonunu” bekliyorlar. Gelecek olan telefon, CHP’nin önde gelen tanınmış isimlerin, eski yöneticilerin ya da milletvekillerinin Kılıçdaroğlu’nun “anahtar listesine” girip girmeyeceklerini gösterecek.

LİSTELER SAVAŞI

500 kişilik çarşaf listesinin kesinlik kazanıp da, tüm PM adaylarının isimlerinin önüne bir “numara” gelmesinin ardından ise, gözler “anahtar listelere” çevrilecek. En çok merak edilen elbette, dün Genel Başkanlık seçimini kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesi olacak. Ancak dünkü seçimi kaybeden, ancak 450’ye yakın oy alarak, delege nezdinde iddiasını sürdürdüğünü gösteren Muharrem İnce’nin ekibi de kendi “anahtar listesini” oluşturacak. Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği grubun da kendi anahtar listesini hazırlaması bekleniyor.

ADAYLARIN İSİMLERİNİ KABİNLERE YAZDILAR

Bu arada yapılacak olan seçim için salon ortasına oy kullanımı için kabinler oluşturuldu. Divan tarafından adayların isimlerinin okunduğu sırada aday olan bazı kişilerin yakınları tarafından kabin içerisinde afişlerin asıldığı ve isimlerinin yazıldığı görüldü. Oy kullanılacak kabinlerin çoğunda bazı adayların afişleri yer alıyor.

gokmen-ortaGÖKMEN ULU, CHP’NİN ÖZEL DAVETLİSİ OLARAK KURULTAY’DA

CHP’nin 36. Olağan kurultayının bugün önemli bir konuğu vardı; Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu, CHP’nin “onur konuğu” olarak Kurultay’a davet edildi. Ulu, bugün geldiği Kurultay’da birazdan anons edilip, CHP’lilere takdim edilecek.

FOTO:SÖZCÜ/Zekeriya Albayrak

FOTO:SÖZCÜ/Zekeriya Albayrak

Ancak Ulu, Ankara’ya “onur konuğu”olarak gelmesine rağmen, gazeteciliği ağır bastı.

FOTO:SÖZCÜ/Zekeriya ALBAYRAK - CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin (oolda) Gökmen Ulu (ortadaki) ve sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı (sağda) ile kongrenin nabzını tuttu.

FOTO:SÖZCÜ/Zekeriya ALBAYRAK – CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin (oolda) Gökmen Ulu (ortadaki) ve sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı (sağda) ile kongrenin nabzını tuttu.

Ulu, CHP delegelerinin kampanya yaptığı salonda gezdi, CHP’lilerle konuştu, ardından kurultay salonundaki SÖZCÜ masasına oturup, izlenimlerini yazmadan duramadı.

PM SEÇİMİ NASIL YAPILIYOR?

Genellikle “çarşaf liste”nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM'ye giriyor.