Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim kararının nedenini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kandilli Rasathanesi'nde yaptığı konuşmada, "24 Haziran seçimlerini bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak görüyorum" dedi ve erken seçime neden gidildiğini açıkladı. Hep seçim sürelerinin sonuna kadar kullanılmasından yana olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ancak iç ve dış siyasi, askeri, ekonomik olarak mevcut sistemle devam etmenin oldukça ciddi maliyetleri olacağını gösterdi. Bu sıkıntıların ülkemize bir bedel ödeteceği endişesiyle böyle bir adım attık.” diye konuştu.

Güncellenme: 10:26, 21/04/2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim kararının nedenini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nde gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programına katıldı.
Burada kürsüye çıkan Erdoğan, “Şehirlerin imarında, binaların inşaasında tarihi değişiklikler yaptık. Kentsel dönüşümün amacı depreme dayanıksız yerleşim yerlerinin yeni baştan inşasıdır. Mümkün olduğu kadar hazırlık olmaktan başka çaremiz yok. Geçmişte yapılan hatalardan ibret alarak bu çalışmaları hızlandırarak yaygınlaştırmalıyız. Türkiye’yi bu konuda Japonya gibi zirve yapmış ülkelerin seviyesine çıkartmakta kararlıyız” dedi.

TÜRKİYE’Yİ ESKİ TÜRKİYE SANIYORLAR

Jeopolitik tehlikeler dışında terör örgütleri saldırılarından ekonomik siyasi sosyal kaos senaryolarına kadar pek çok tehditle karşı karşıya olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemizde Suriye ve Irak merkezli bir tanzim projesinin hayata geçirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Burada da bize ciddi manada bir yük düşecek. Bu projenin ülkemizle ilgili ayak oyunları olduğu açık. Bu hesapları yapanlar Türkiye’yi eski Türkiye sanıyorlar. O Türkiye artık geride kaldı. Son dört beş yıldır yaşadığımız her önemli hadise bizim için imtihan. Bu imtihanların hepsini verdik.” diye konuştu.

YAPMADIKLARI ALÇAKLIK KALMADI

“Ülkemizi içeriden çökertmek için kullanmadıkları araç, harekete geçirmek için kullanmadık araç bırakmadılar” diyen Erdoğan şunları söyledi: FETÖ’nün 17-25 Aralık kumpasından 15 Temmuz darbe girişimine kadar ülkemize yapmadıkları alçaklık kalmadı. Yurt dışında bulundukları her yerde ihaneti sürdürüyorlar. 80 tanesini değişik ülkelerden topladık ülkemize getirdik. Kaçmanın firar etmenin, inlerde gizlenmenin adaletten kurtulmak anlamına gelmediğini onlara gösterdik. Güney sınırlarımız boyunca çekilmeye çalışan terör hattının yaptığımız operasyonla pek çok yerinden kırdı.”

ABD VE FRANSA’YA SERT ELEŞTİRİ

Konuşmasında Suriye politikaları nedeniyle ABD ve Fransa yönetimlerini de eleştiren Erdoğan “Bakıyoruz dost bildiklerimize. NATO’da Fransa ile beraberiz. O kadar ilginç ki, gördüğünü dev tünellerin betonu Fransız firmasından temin edilerek bu tüneller yapılıyor. Bunlar taşıma suyla dönecek şeyler değil. Stratejik ortak Amerika. 5 bin tır bölgeye mühimmat gönderiyor. 2 bin kargo uçakla gönderiyor. Belgeleri gösteriyorsun, ‘Bunun teröristlerle alakası yok. DEAŞ’la yapılan mücadelede kullanılıyor. Biter bitmez seri numarasın aldık, Tekrar geri alacağız' diyorlar. Bush döneminde de Bush bana bunları aynen söylemişti. Kuzey Irak’ta terörle mücadele biter bitmez da seri numaralarını aldık. Bunları toplayacağız demişti. Ancak Kuzey Irak’ta teröristlerle verdiğimiz mücadelede silahları ele geçirdiğimizde hep bu silahlar bize dost görünenlerin verdiği silahlar. Ülkemizde oynanan oyunlar bu. FETÖ vs bunların arkasında olan yerler belli” dedi.

ÜLKEMİZE BEDEL ÖDETECEĞİ ENDİŞEYLE BÖYLE BİR ADIM ATTIK

Hep seçim sürelerinin sonuna kadar kullanılmasından yana olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1,5 yıllık dönemin Türkiye’nin normal gündeminde herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağına inanıyorduk. Ancak iç ve dış siyasi, askeri, ekonomik olarak mevcut sistemle devam etmenin oldukça ciddi maliyetleri olacağını gösterdi. Cumhurbaşkanı olarak yoksa benim önümde 1, 5 yılım var. Böyle bir hırsım olsaydı 1, 5 yıl daha devam ederdim. Bu sıkıntıların ülkemize bir bedel ödeteceği endişesiyle böyle bir adım attık. Ana muhalefet hodri meydan diyordu. Madem bu kadar hodri meydan diyorsunuz buyurun meydan dedik” diye konuştu.
MHP lideri Devlet Bahçeli’yle meseleleri değerlendirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Haziran erken seçimi gerçekleştirelim istedik. Ciddi bir heyecanın olumlu bir havanın ülkemde estiğini görüyorum. Kendi gündemimizde bu durum olmamasına rağmen yapılan çağrıya icabet ettik. Seçimlerin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin içinden geçtiği dönemin hassasiyeti hızlı karar vermemiz ve bunları uygulamamız gerektiriyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmemiz en çok bu ihtiyaçtan. Erken seçimin açıklanmasının ardından YÖK bana bağlı olduğundan hemen görüşerek üniversite imtihanlarını bir hafta öteledi. Bu sistem bunun gibi seri karar alma neticeye gitme imkanının ortaya koyuyor. Bürokratik oligarşiyi bu sistemde büyük ölçüde yıkma fırsatını buluyoruz. 24 Haziran seçimlerini bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak görüyorum ” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi:09:52,