Sözcü Plus Giriş

Diyanet 2018 Ramazan imsakiyesi: İl il ilk iftar ve sahur vakitleri | İlk oruç saat kaçta açılacak?

Ramazan orucuna iki gün kala merak edilen Diyanet Ramazan imsakiyesi 2018 haberimizde. Haberimizden il il namaz vakitlerini ve ilk iftar, sahur ve imsak saat kaçta sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. Bu ay içerisinde oruç tutmak far kılınmıştır. Bu yüzden inananlar 2018 Ramazan imsakiyesi ve sahur, iftar ve imsak vakitlerini araştırıyor.

Güncellenme: 22:28, 15/05/2018
Diyanet 2018 Ramazan imsakiyesi: İl il ilk iftar ve sahur vakitleri | İlk oruç saat kaçta açılacak?

Ramazan ayı Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed’ e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır.

Bu ayda vatandaşların en çok merak ettiği konularına arasın oruç saat kaçta açılacak, iftar ve sahur vakti ne zaman geliyor. İftar ve sahur saat kaçta olacak sorusunun yanıtı Diyanet 2018 Ramazan imsakiyesi ile yanıt buldu.

İL İL İFTAR VAKTİ

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ

RAMAZAN AYI VE ORUCU

İslam dininde Ramazan ayı onbir ayın sultanı olarak ifade edilmektedir. Çünkü bu ayda oruç tutmak Müslümanlara farzdır ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. İslam dininde kutsal olan Ramazan ayı Hicri takvimde yani ay takviminde 9. aydır. Kelime kökeni Arapça olan Ramazan kelimesi “Ramaza” (çok sıcak olma) kökünden gelmektedir.
Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!” (Bakara 185)

Yayınlanma Tarihi:21:55,