Sözcü Plus Giriş

Durakoğlu: Açılan bu dava bir sindirme operasyonudur

Sözcü Gazetesi'nin bazı yazar ve yöneticilerine açılan davayı değerlendiren İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, "Sözcü Gazetesi'ne açılan bu dava, açık bir sindirme operasyonudur" dedi.

Ümit TÜRK
18:42 -
Durakoğlu: Açılan bu dava bir sindirme operasyonudur

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye ilişkin gazetemize değerlendirmede bulunan Durakoğlu; “Son dönemde özellikle OHAL ve o çerçevede çıkarılan KHK’lar ve 7145 sayılı OHAL sürecini kalıcılaştıran yasa itibariyle gelişen süreç, çok açık bir biçimde Türkiye’de muhaliflerin sindirilmesine yönelik, bir zaman dilimini ifade ediyordu. Sözcü Gazetesi’ne açılan bu dava da aynı algının devamın niteliğini taşıyan, açık bir sindirme operasyonudur” ifadesinde bulundu.

İLGİLİ HABERSözcü'ye ikinci kumpas! Necati Doğru: Bu çamur bize yapışmazSözcü'ye ikinci kumpas! Necati Doğru: Bu çamur bize yapışmaz

“SÖZCÜ GAZETESİ’NİN YAZARLARI FETÖ İLE İKTİDAR PAYLAŞILAN DÖNEMDE DAHİ KARŞITLIĞI BİLİNİRKEN…”

Sözcü yazarlarının FETÖ karşıtlığına dikkat çeken Durakoğlu; “Sözcü Gazetesi’nin ve sanık konumunda bulunan yazarlarının FETÖ ile iktidar paylaşılan dönemlerde dahi, bu cemaate karşıtlığı açıkça bilinirken, böyle bir davanın açılmasının hukuken hiçbir inandırıcılığı yoktur” diye konuştu.

İLGİLİ HABERSözcü'ye algı operasyonunda yeni perde: İddianame değil iftiranameSözcü'ye algı operasyonunda yeni perde: İddianame değil iftiraname

“HUKUKSAL NİTELİK TAŞIMAYAN DEĞERLENDİRMELER”

Durakoğlu devamla şunları söyledi; “Kaldı ki, isnadın dayandırıldığı TCK’nın ilgili maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde öngörülebilirlik açısından ciddi sorunlar içeren hükümlerdir. AİHM, açıkça bu maddelerin geniş yorumu nedeniyle savcı ve yargıçların, geniş anlamda takdir yetkisine sahip olunduğu kanısındadır. Siyasi iktidarın Türkiye’de yargıyı siyaset stratejilerinin bir uzantısı olmaya yöneltip araçsallaştırması karşısında hukuksal nitelik taşımayan değerlendirmeler, tarih karşısında mahkum olacaktır”

İLGİLİ HABERTürkiye'de bu da oldu: Emin Çölaşan ve Necati Doğru FETÖ'cüymüş!Türkiye'de bu da oldu: Emin Çölaşan ve Necati Doğru FETÖ'cüymüş!
Son güncelleme: 18:43 10.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more