Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ı veto eden MHP’li SÖZCÜ’ye konuştu

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için MHP’nin aldığı grup kararına katılmayarak boş oy kullanan MHP Sakarya Milletvekili Zihni Açba, SÖZCÜ’ye konuştu.

Kamil ELİBOL
Güncellenme: 14:33, 04/05/2018
Erdoğan’ı veto eden MHP’li SÖZCÜ’ye konuştu

Açba ‘'Kapalı grupta bütün arkadaşlarım gibi hür irademle oy kullandım” dedi. Açba, Anayasa değişiklik teklifinin 3 maddesine Hayır, 15 maddesine ise Evet oyu verdiğini de belirterek, “Daha önce İYİ Parti'ye geçeceğimi iddia ettiler. Ben MHP'den başka bir yerde siyaset yapmam. Aktif siyaseti de bırakıyorum” dedi.

EKMELEDDİN ÇEKİLDİ

MHP'li 29 milletvekili Erdoğan'ın adaylığına oy verirken Sakarya milletvekili Zihni Açba kapalı grup toplantısında milletvekillerine, “Ben boş oy kullandım” diye tavrını açıkça söyledi. Açba sandığa da boş zarf attı.

Öte yandan, 24 Haziran seçimlerinde MHP'den milletvekili aday adaylığına bin 400'ü aşkın başvuru yapıldı. Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı İstanbul milletvekili Atila Kaya, Teşkilattan sorumlu eski Genel Başkan Yardımcısı Ankara milletvekili Şefkat Çetin, 2014 seçimlerinde CHP ve MHP'nin “çatı” adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sakarya milletvekili Zihni Açba ile Kahramanmaraş milletvekili Fahrettin Oğuz Tor adaylık başvurusu yapmadı.