Fahri Kasırga kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte Yükseköğretim Kurulu Üyesi hakkında az bilinenler…

Fahri Kasırga kimdir? Kaç yaşında ve nereli? soruları siyasetin bugünkü gündeminde. İşte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nde YÖK Üyeliği yapan siyasetçi hakkında merak edilenler ve kısa bir hayat hikayesi...

Fahri Kasırga kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte Yükseköğretim Kurulu Üyesi hakkında az bilinenler…

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nde YÖK Üyeliği görevini yürüten Fahri Kasırga kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte akademik kariyeri ve idar görevleri ile Fahri Kasırga hakkında az bilinenler…

FAHRİ KASIRGA KİMDİR?

1953 Rize doğumlu olan Fahri Kasırga, İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1978 yılında Rize Hakim adayı olarak staja başladı.

1981 yılında Erzurum-Olur Cumhuriyet savcı yardımcısı olan Kasırga, sırayla Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. 26 Kasım 2001 tarihinden beri Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak hizmet vermekte iken 3 Ekim 2003 günü Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına getirildi.

İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ni 1977’de bitirmiştir.

Üniversitelerde ve kamu kurumlarında aldığı akademik ve idari görevler

Erzurum-Olur Cumhuriyet Savcı Yardımcısı (1981)

Sırasıyla Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı (2001)

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı (2003)

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114’üncü maddesi gereği 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanıyla Başbakanlık Başdanışmanı (2008)

Başbakanlık Müsteşarlığı (2014)

Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği (2014-Devam)

YÖK Üyeliği (2015-Devam)

YÖK Üyeliğine Atanma Kanalı (Cumhurbaşkanlığı, ÜAK, Bakanlar Kurulu) ve Atanma tarihi

Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile 27.02.2015 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...