Fatih Sönmez kimdir, kaç yaşındadır? İşte Fatih Sönmez’in hayatı…

Fatih Sönmez'in ismi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı yeni kabinede geçiyor. Fatih Sönmez'in Enerji Bakanı olacağı iddia ediliyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine göre, Cumhurbaşkanı yürütmenin başı ve Meclis dışından bir ismi Bakanlar Kurulu'nda görevlendirebiliyor. Peki Fatih Sönmez kimdir, kaç yaşındadır? İşte Fatih Sönmez hakkında merak edilenler...

Fatih Sönmez kimdir, kaç yaşındadır? İşte Fatih Sönmez’in hayatı…

Yeni kabinede yer alacağı iddia edilen Fatih Sönmez’in hayatına dair ayrıntılar okuyucular tarafından merak ediliyor. Fatih Sönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Evlidir ve üç çocuğu vardır. İşte Fatih Sönmez’in kariyeri ve hayatı hakkında ayrıntılı bilgiler…

FATİH SÖNMEZ KİMDİR?

Fatih Sönmez, 1965 yılında Bilecik'te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul'da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. İş hayatına NETAŞ'ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca enerji ve Telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ'ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği'nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008'de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez, EPDK'nın üyesi olduğu ERRA'da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçildi. ERRA'nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB'ye uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü. 24.12.2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Fatih Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...