Sözcü Plus Giriş

Hadi ipucu sorusu 8 Kasım: Dünya’nın en uzun nehri Nil hangi kıtada? (12:30 Hadi ipucu sorusu)

Hadi yarışmasında günün öğlen ipucu yayınlandı. Hadi'nin 12:30 yarışmasının ipucunda Nil Nehri'nin hangi kıtada olduğu soruldu. Coğrafi bir soru ipucu sorusu sorulan Hadi 12:30 yarışmasının ipucu cevabı haberimizde yer alıyor. İşte medeniyetin kalbi olarak adlandırılan Nil nehri hakkında merak edilenler...

10:26 -
Hadi ipucu sorusu 8 Kasım: Dünya’nın en uzun nehri Nil hangi kıtada? (12:30 Hadi ipucu sorusu)

Hadi’de günün ipucu sorusu yayınlandı ve Hadi oyununu sevenlerin merak seviyesi arttı. Nil nehrinin hangi kıtada olduğu sorulan Hadi ipucu sorusunun cevabı merakla araştırılıyor. İşte yarışmacıların bilgilerini ölçtükleri Hadi ipucu sorusunun cevabı…

8 KASIM HADİ İPUCU SORUSU

Soru: Dünya'nın en uzun nehri Nil hangi kıtada?

Cevap: Afrika

NİL NEHRİ HAKKINDA

Nil nehri, Dünyanın en uzun nehridir (6.650 km). Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nehrin en uzaktaki kaynağı Burundi’deki Doğu Afrika Göller Bölgesi’ndeki Kagera Nehri olarak doğar ve Tanzanya, Ruanda ve Uganda sınırlarını oluşturarak Victoria Gölü’ne katılır.

nil nehri sözcü ile ilgili görsel sonucu

Asıl Nil nehri bu gölden Victoria Nili olarak çıkar. Kyoga ve Albert Göllerinden geçtikten sonra Albert Nili olarak yoluna devam eder. Nimule’de Sudan’a giren nehrin ana kolu, Melekal yakınında Bahrü’l Gazal ve Sobat Nehirleriyle birleştikleri yere kadar Bahrü’l Cebel, Mavi Nil Nehri ile birleştiği yere kadar da Beyaz Nil Nehri olarak anılır. Mavi Nil Etiyopya’nın orta kesiminde doğar ve Beyaz Nil’e Hartum yakınlarında doğu kıyısından katılır. Mısır’daki taşkınlara yol açan suyu ve bereketli çamuru Mavi Nil getirir. Asıl Nil son büyük kolu olan Atbera nehrini Hartum’un kuzeydoğusunda ve doğu kıyısından alır. Daha sonra kuzeybatıya doğru geniş bir S çizer. Bu arada üç çağlayanı aşarak “Nasır Gölüne” katılır. Bu gölü oluşturan Assuan Barajı’nın aşağısında Mısır içlerinde kuzeye doğru akar ve Kahire yakınlarında “Nil Deltası”nı olusturur ve İskenderiye ile Dimyat’tan Akdeniz’e dökülür.Denize dökülen yer olan ağız kısmı yaklaşık olarak 300 km uzunluğundadır.

Mısır’da Nil Nehri’nin sulama amacıyla kullanılması çok eski bir geçmişe dayanır. 19. yüzyılda baraj ve kanalların yapımı ile daha geniş bir alanda ve sürekli sulama olanağı sağlanmıştır. Nil nehri üzerinde bulunan Assuan Barajı hem sulama, hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati bir önem taşımaktadır. Nil nehri tarih boyunca ve günümüzde taşımacılıkta da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Son güncelleme: 11:48 08.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more