Sözcü Plus Giriş

Kız Kulesi’nin üzerinde hangi padişahın tuğrası bulunur?

Hadi bu akşam 20 zor soruyla 20:30'da yarışseverlerle buluşacak. Bu akşamki ödül ise tam 10 bin lira! Hadi ipucu sorusu Kız Kulesi'nden geldi. Kız Kulesi'nin üzerinde hangi padişah'ın Hattat Rasim'in kaleminden çıkmış 1832 tarihli tuğrası bulunur? İşte 7 Kasım 20.30 Hadi ipucu sorusunun cevabı...

17:31 -
Kız Kulesi’nin üzerinde hangi padişahın tuğrası bulunur?

Hadi ipucu sorusu geldi! Hadi son zamanların en sıkı takip edilen bilgi yarışmalarından biri… Yarışma, her akşam saat 20.30'da ve hafta içi ise 12.30'da takipçileriyle buluşuyor. Yarışmak isteyenler App Store ve Google Play üzerinden Hadi uygulamasını indirmek zorunda. Bu akşamki soru İstanbul’un gözbebeği Kız Kulesi’nden geliyor. Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nda yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş bir yapıdır. Peki Kız Kulesi’nin üzerinde hangi padişahın Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli tuğrası bulunur? İşte Hadi ipucu sorusunun cevabı…

HADİ İPUCU SORUSU: Kız Kulesi’nin üzerinde hangi padişahın Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli tuğrası bulunur?

HADİ İPUCU SORUSUNUN CEVABI: Sultan II. Mahmut.

hadi

KIZ KULESİ HAKKINDA

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar'da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz'in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur.

Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmud’un, Hattat Rasim'in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir.

Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine (o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Antik Çağ’da Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da “Tour de Leandros” (Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.

Son güncelleme: 00:19 05.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more