Sözcü Plus Giriş

İl il bayram namazı vakitleri: Ankara’da bayram namazı saat kaçta?

Ankara'da bayram namazı saat kaçta? Kurban Bayramı, İslam dininin iki bayramından biridir. Kurban Bayramında Allah’a yakınlaşmak, O’nun rızasını kazanmak ve yoksullara yardım etmek maksadı ile kurban kesilir. Kurban bayramının birinci günü kurban ibadetini yerine getirmeden önce bayram namazını kılmak gerekmektedir. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan il il bayram namazı vakitleri...

04:27 -
İl il bayram namazı vakitleri: Ankara’da bayram namazı saat kaçta?

Kurban Bayramınız mübarek olsun. Vatandaşlar yılın en mübarek günlerini en güzel şekilde değerlendirmek istiyor. Bayramlarda güne başlarken ilk yapılması gereken abdest alıp, temiz kıyafetlerini giyerek cemaatle birlikte bayram namazını eda etmektir. Sakarya’daki vatandaşlarımız “Ankara’da bayram namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak?” sorusunun cevabını Google üzerinden araştırıyor. İşte Ankara’da diğer illerimizde bayram saatleri…

Ankara’da bayram namazı saati: 06:46

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

KURBAN BAYRAMI
İslam dini terimi olarak Kurban, Allah'a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur’an’da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah’a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur’an’da Hac Suresinde bu konuda bir ayet vardır.

Peygamber İbrahim’in eşi Sare’den bir çocuğu olmuyordu ve İbrahim Sare’den bir çocuğu olması durumunda bunu Tanrı’ya Kurban olarak adadı. Tanrı, “İshak’ı, sevdiğin biricik oğlunu al, Moriya bölgesine git” dedi, “Orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun.” İbrahim, “Oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu Tanrı kendisi sağlayacak” dedi. İkisi birlikte yürümeye devam ettiler.

İLGİLİ HABER2018 Kurban Bayramı mesajları: En samimi ve farklı bayram mesajları burada!2018 Kurban Bayramı mesajları: En samimi ve farklı bayram mesajları burada!

Tanrı’nın kendisine belirttiği yere varınca İbrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. Oğlu İshak’ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı. Onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı. Ama Rab’bin meleği göklerden, “İbrahim, İbrahim!” diye seslendi. İbrahim, “İşte buradayım!” diye karşılık verdi. Melek, “Çocuğa dokunma” dedi, “Ona hiçbir şey yapma. Şimdi Tanrı’dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin.” İbrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. Gidip koçu getirdi. Oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.”

Kur’an metinlerinde bahsi geçen çocuğun “yumuşak huylu, uslu bir erkek çocuk” olmasından bahsedilip ismi belirtilmemiştir (Sâffât Sûresi: 101). Fakat İbrahim’in ilk çocuğu İsmail olduğu ve ayetin devamında İshak müjdelendiği için İsmail olarak tefsir edilir ve müslümanlar çocuğun İsmail olduğuna inanırlar.Diğer İslami kaynaklara göre, İbrahim Peygamberin eşinin kısır olması nedeni ile bir çocuğu olmayınca (bazı rivayetlere göre 125 yıl) Allah’a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu bir zamanda mucizevi bir şekilde oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde, İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür.

Oğluna “Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” der.Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan bu bir emir olarak kabul edilmiş ve İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeye götürmüştür. Ancak Allah’ın emriyle bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu imtihan başarı ile geçildikten sonra tüm İbrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more