Sözcü Plus Giriş

İnce’den Yıldırım’a: Sen 4 milyon Suriyeliye 40 milyar doları nereden bulduysan oradan bulacağım

İzmir'in ilçelerini kapsayan gezisine Menderes'ten start veren CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama'dan sonra Aliağa'da halka hitap etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın borç aldığı parayı betona harcadığını, kendisinin ise çocuklara, işe harcayacağını söyleyen Muharrem İnce, Başbakan Binali Yıldırım'a da cevap verdi. İnce, "Binali Yıldırım demiş ki, hani son başbakan, 'Muharrem İnce bol kepçeden atıyor' demiş. Bomba vardır, kurarsın saati sonra kendi kendini yok eder. Kendi kendini yok eden bir başbakana cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Bana bol keseden atıyor diyorlar. Parayı nereden bulacakmışım. Sen 4 milyon Suriyeliye 40 milyar doları nereden bulduysan oradan bulacağım" dedi.

Gökmen ULU
Güncellenme: 02:28, 28/05/2018

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Menderes, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Aliağa, Çiğli’yi kapsayan İzmir turuna başladı. Saat 11:00’de Adnan Menderes Havalimanı’nda çok sayıda CHP’li milletvekili adayı, belediye başkanları ve partililer tarafından karşılanan İnce, uzun bir konvoy eşliğinde İzmir’in Menderes ilçesine gitti.

İnce şehir meydanında “Türkiye’ye güvence Muharrem İnce” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganıyla karşılandı. Meydanın karşısında bulunan Saadet Partisi İlçe Başkanlığı binasının terasında çok sayıda partilinin mitingi izleyerek İnce’yi alkışladığı görüldü. Bir CHP’linin “Hoşgeldin fikrimin ince gülü” yazılı pankartı dikkat çekti.

İnce Menderes’teki mitinginde şöyle konuştu:

“BİZİM MARKA ÜRETMEMİZ LAZIM”

Ben otomobil fabrikası istemiyormuşum. Erdoğan'ın bilmediği şu; Erdoğan diyor ki, otomobilin kaportasını, lastiğini, koltuğunu ben yapayım. Ben de diyorum ki, otomobilin beynini ben yapayım. Geri kalmış, cahil, bilmiyor. Çünkü matematik bilmiyor. Televizyon yapıyoruz biz bir televizyondan 10 euro kazanıyoruz. Sen Almanya'daki otomobil fabrikasını gezdin mi? Bir otomobilden 100 euro kazanıyoruz. Avane kasnak gibi çalışıyoruz. Çünkü markamız yok ortada. Bizim marka üretmemiz lazım.

FOTO: Gökmen ULU / SÖZCÜ

FOTO: Gökmen ULU / SÖZCÜ

“GENÇLERİ TARİKAT YURTLARINA MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ”

Gençler sizi iyi yetiştireceğiz. Bakın, Cumhuriyet yeni kurulduğunda, genç öğrenci Sadi’ye bir telgraf gelir. Şöyle yazar: Sadi, seni bir kıvılcım olarak Avrupa’ya (Eğitime) gönderiyorum, alevler olarak geri döneceksin. Altındaki imza şöyledir : Reis-i Cumhur Mustafa Kemal. O genç delikanlı, Avrupa’daki eğitiminin ardından Türkiye’ye döner, ordinaryüs profesör olur. O delikanlı Başbakan Sadi Irmak’tır. Bu ülkenin gençlerine sesleniyorum: Sizi Alman gençlerden, İngiliz gençlerden, Amerikalı gençlerden daha iyi yetiştireceğiz. Her yıl 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğiz. Devlet verecek parasını. Eğitimi sonuna kadar parasız yapacağız. Söz veriyorum, öğrencilerim, evlatlarım; sizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğiz. Size dil öğreteceğiz gençler. Dünyanın en iyi eğitim sistemini getireceğiz. Bunun dayatma olmadan yapacağız.

FOTO: Gökmen ULU / SÖZCÜ

FOTO: Gökmen ULU / SÖZCÜ

“16 YILDIR AKLIN NEREDEYDİ”

16 yıldır iktidar; polisler aklına gelmemişi öğretmenler aklına gelmemiş, hemşireler aklına gelmemiş, din görevlileri aklına gelmemiş, Aleviler aklına gelmemiş, şimdi (Erdoğan) diyor ki, polislere 3600 TL vereceğim. 16 yıldır aklın neredeydi senin? Ne zaman hatırladı? Muharrem İnce söyleyince. İnce korku böyle bir şey işte. O 3600’ü ben vereceğim, söz.

“EMEKLİLER KANUNU ÇIKACAK”

Emekliler, 1990'larda milli gelirin yüzde 17'si emeklilere aitti. Ramazan ve kurban bayramında 1000'er lira verecekler, o iş öyle olmaz. Emeklilerle ilgili kanun çıkaracağız. Emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı'nda o anki asgari ücret ne kadar ise onu alacak. Gençler 19 Mayıs'ta ve Cumhuriyet Bayramı'nda 500'er yüz lira alacaksınız. Size bu paraları Erdoğan mı verecek hiç merak etmeyin size bu parayı Türkiye Cumhuriyet verecek.

FOTO: Gökmen ULU

FOTO: Gökmen ULU / Binlerce İzmirli tarafından karşılanan İnce, havalimanı kavşağından geçerken, köprüdeki bir grup yurttaş İnce'yi konfeti ve gül yaprağı yağmuruyla karşıladı.

“TARIM BAKAN YALANCI”

Erdoğan diyor ki polislere 3600 vereceğim. Size bunu kim hatırlattı. İnce korkusu böyle bir şey işte. Geçenlerde traktörü dayadım benzinliğe dedim ki bu ülkede bir yalancı var. Mazot 2.5 liraymış. Doldurduk depoyu 2,5 lira değil 5.72 lira. Demek ki neymiş, Tarım Bakanı yalancıymış.

AK PARTİLİLERE ŞİKAYET ETTİ

Zoruma giden bir şey var. Erdoğan diyor ki, bunlar camiyi de yıkar. Bu zoruma gidiyor. Ak Partili seçmenlere sesleniyorum. Ayıp ayıp! Cami senin babanın malı mı? Neredeyse gelmeyin camiye diyecek. İnsan böyle lafları söylemeye utanır. Bir daha böyle bir laf ederse perişan edeceğim onu meydanlarda.

FOTO: Gökmen ULU

FOTO: Gökmen ULU

“AL PROMPTER’INI ÇIK KARŞIMA”

Meydanlarda konuşacağımız şey ekonomi, ekonomi. Her gittiğim yerde ekonomi konuşacağım. Eğitim konuşacağım. Yüreğin yetiyorsa, prompter’ını al, danışmanlarını al, çık karşıma, ekonomi konuşalım.

“BİZİM YÖNETİMİMİZ TEK ADAM SİSTEMİ OLMAYACAK”

Parolamız 3 B. Barışacağız, (ekonomik olarak) büyüyeceğiz, (adil) bölüşeceğiz. Bunu da 3 Y ile yapacağız. Yönümüz Avrupa Birliği olacak. Yöntemimiz demokrasi olacak. Bizim yönetimimiz, tek adam ve yanında avanesi şekline olmayacak. Bizim yönetimimiz, güçlü bir lider, yanında ehliyetli insanlar olacak. Söz verdik mi tutacağız.

“RABBİM ONU AFFETME”

Erdoğan, ne kandırıldım ne kandırdım diyor. Ben gerçekten merak ediyorum, bu lafı nasıl söyleyebiliyor? Defalarca kandırıldım dedi mi? Rabbim beni affetsin dedi mi? (Kalabalıktan ‘Evet’ sesleri). Ben de dua ediyorum, Rabbim onu affetme.

” 24 HAZİRAN’A KADAR TATİL YOK, HASTALANMAK YOK”

Tatile gitmek yok sakın ha sakın. 24 Haziran'a kadar hastalanmak yasaklanmıştır.

 

ccde1289-807b-499b-8817-b3e2b9da58c7

Foto: Gökmen ULU / Sözcü

ÖDEMİŞ’TE KONUŞTU

Ödemiş’e geçen Muharrem İnce, buradaki konuşmasında, “AK Parti döneminde kaç tane stadyum yaptılar? 265 tane yaptılar. Gerekli mi? Gerekli; ama fabrika mı gerekli stadyum mu? Fabrika gerekli. 265 stadyumu niye yapt? Bir, Atatürk ismini silmek için yaptı. İki, yandaşa rant sağladı. Üç, çocuklarımız işsiz kaldı. Stadyum dediğin şey haftada 2 saat çalışıyor. 30 günde 8 saat. Fabrika 24 saat çalışıyor. Erdoğan ile İnce arasında fark bu. Erdoğan diyor ki ‘Tüketim, Kanal İstanbul’. Kazdıracak, oradan avanta gelecek, rant gelecek, mama gelecek. İnce diyor ki ‘Bacası tüten fabrika gelecek’. Erdoğan, ‘İsrail’den tohum alalım’ diyor, ben de ‘Yerli tohumlarımızı geliştireceğim’ diyorum. Bakın farklarımız bunlar” dedi.

‘O FAKIBABA, MİLLET FAKİR BABA’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya yönelik eleştirilerde bulunan İnce, “Tarım Bakanı’nın adı, Fakıbaba; milletin adı, fakir baba. O saman ithal edecek; ben yerli ırkları geliştireceğim, köylüyü destekleyeceğim. O, ‘Domates satalım’ diyecek, ben diyeceğim ki ‘Tarıma dayalı sanayi kurmamız lazım yani marka üretmemiz lazım’. Domates değil ya salça ya da ketçap satacağız. Bizim Mercedes’imiz yok, BMW’miz yok. Marka üreteceğim. Markası olmayan, arkada olur. Sizi iyi yetiştireceğiz; Fransız’dan, Alman’dan daha iyi yetiştireceğiz. Çağınızı bileceksiniz” diye konuştu.

resimid_5092211

Foto İHA

İnce, öğrencilere 19 Mayıs ve 29 Ekim günlerinde burs sözünü tekrarlayarak, “Verimli topraklarla yoksulluk kaderimiz olamaz. Bu yoksulluğu yırtıp, atacağız. Bunu gençlerle birlikte yapacağız” dedi.

‘SARAYPEREST CUMHURBAŞKANI’

Kadınların iş gücüne katılımını yüzde 32’den yüzde 50’ye çıkacaklarını dile getiren İnce, “Mutfakta et mi kaynar, dert mi kaynar? Siz bilirsiniz. Ocakta aş mı pişer, taş mı pişer? Siz bilirsiniz. Kadınların iş gücü katılımı yüzde 32. Bunu yüzde 50 yapacağız. Yani 100 çalışandan 32’si kadın, bunu 50 yapacağız. Bunu nasıl yapacağız? Her mahalleye bir kreş açacağız. Ev kadınlarını çalışan statüsüne sokacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuk konusundaki açıklamalarını da eleştiren İnce, şunları kaydetti:

whatsapp-image-2018-05-27-at-16-2

FOTOĞRAF: GÖKMEN ULU

“İçime dert olan bir konu. ‘3 çocuk yapın’ dedi, sonra dedi ki ‘5 çocuk yapın’. Orada bitirmemiş, ‘Sezaryen mezaryen yok’ diyor. Ona da karışıyor. Peki bir Muharrem İnce ne diyor? İster 3, ister 5 çocuk yap. Adamın parası var, her şeyi yerinde, 5 çocuk yapar; ama açsa nasıl yapacak? Aramızdaki fark şu. O diyor ki ‘3 çocuk yap, 5 çocuk yap’. Ben de diyorum ki benim görevim çocuk sayısını belirlemek değil, bu çocuk bezindeki KDV yüzde 18. Çocuğun donundan yüzde 18 vergi alan devletten adam olmaz. Çocuğun bezinden yüzde 18 vergi al sonra çocuk sayısına karış. Türkiye’yi nasıl kalkındıracaksın? ‘3 B’ ile. Barışacağız, büyüyeceğiz, adili bölüşeceğiz. Bu nasıl olacak? Bir, artık vatandaş tasarruf yapmayacak, devlet tasarruf yapacak. Mesela 40 milyar doları Suriyelilere harcamayacağız, haberiniz olsun. Mesela 2 milyar dolara saray yaptırmayacağım. Cumhurbaşkanının Ankara’da bir sarayı var, damatlar yan tarafta lojman var; ama hepsi orada yaşıyor. İstanbul’da da 5 saray var. 500 milyon dolar da onlara harcadı. Bir tane de 300 odalı yazlık saray yaptırıyor Marmaris’e. AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Senin vicdanına sesleniyorum. Ankara’da saray, İstanbul’da 5 saray, yetmedi Marmaris’te Turgut Özal zamanında 4 oda 1 salon vardı. O zaman yetmedi, 300 odalı saray yaptırıyor yani sarayperest bir cumhurbaşkanı.”

‘AKLIMIZI BAŞIMIZA ALIRSAK GÜNEY KORE OLURUZ’

Türkiye’nin sonunun ya Güney Kore ya da Venezuela gibi olacağını ileri süren Muharrem İnce, “Yıl 1980; Türkiye’nin milli geliri 2 bin dolar, Güney Kore’nin de 2 bin dolar. Asya krizi oluyor, Kore iflas ediyor. Devlet 5 büyük şirketi çağırıyor. ‘Rekabet etmeyeceksiniz, dünyayla rekabet edeceksiniz’ diyor. 5 şirketin şimdiki ihracatı 250 milyar dolar. Şimdi milli gelir 30 bin dolar. Türkiye’de ise 7 bin dolara düştü. Bir de Venezuela var. 300 milyar varil petrol üretiyor ama devlette tek adam var. Petrolün gelirini halka aktarayım, halk üretmesin; diyor. Halk üretmemiş ve sonunda üretmeyen ekonomi çöküyor. Şu anda en büyük petrol üreticisi Venezuela, tuvalet kağıdı alamıyor. Aklımızı başımıza alırsak Güney Kore oluruz ama bedava yaşamaya çalışırsak tuvalet kağıdı bulamayız. Karar sizin” diye konuştu.

KEMALPAŞA’DA ÇOŞKULU KALABALIK KARŞILADI

 

Muharrem İnce Kemalpaşa’da şunları söyledi;

“Az yeyin, soymayın devleti, çocuk bezinden KDV almayın. Gerekirse milletvekilinin maaşından keseceğim, çocuk bezinden KDV'yi kaldıracağım.

Venezuela devlet başkanı herkesle kavga etti, üretmedi, şimdi tuvalet kağıdı alamıyorlar. Bizim Marmaris gibi doğası var, petrolü var, her şeyi var ama açlıktan kırılıyorlar. Ey aziz Türk Milleti, bu seçimde değişimi sağlayamazsak 100 yıl aç kalırız.

Bana soruyorlar, parayı nereden bulacaksın? Sen Suriyeliler'e 40 milyar'ı nereden bulduysan oradan bulacağım.

Sarayları, köşkleri var, yetmiyor, şimdi de Marmaris'te 300 odalı yazlık Saray yaptırıyor. Ey AK Partili kardeşim, sen ona (Erdoğan'a) oy ver, o da sarayda yesin.”

BERGAMA’DA KONUŞTU

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kemalpaşa’dan Bergama’ya geçti. Burada da halka seslenen Muharrem İnce, “Buraya gelirken başka şeyler konuşmak istemiştim ama az önce bir mesaj okudum. Onu sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle yazmış; ‘Ben Bergamalı’yım şu anda Hakkari’deyim ama 9 ve 13 yaşlarındaki kızlarım, karım ve anam şu anda meydanda seni bekliyorlar. Ben sana inandım, anam sana inandı, karım sana inandı. Beni mahcup etme başkanım’ diyor. Ben de ona dedim ki ‘Sana söz bu ülkeyi barıştıracağım’ dedim” diye konuştu.

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

ERDOĞAN’A ‘KÖPRÜ’ YANITI

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilerine şu sözlerle cevap verdi:

“Erdoğan bugün bana demiş ki ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında çıktı, 4 kere kaybetti.’ 2 kere kaybettim, onu düzelt. Sen 1989 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı seçilebildin mi? Beyoğlu’na belediye başkanı olamadın ama bak cumhurbaşkanı oldun. 1991’de milletvekili olabildin mi? Demek ki milletvekili de olamadın ama cumhurbaşkanı oldun. Abdullah Gül genel başkan olamadı ama başbakan oldu. Binali Yıldırım, İzmir’e Büyükşehir Belediye Başkanı olamadı ama başbakan oldu. Demek ki siyasette bunlar olabiliyor. Ben de genel başkan olamadım ama cumhurbaşkanı olacağım. Bunda ne var? Bir de Sayın Genel Başkan bana ‘Muharrem buraya gel’ demiş. Yahu adam benden 15 yaş büyük, genel başkanımız, 15 yıldır birlikteyiz, ‘Gel’ demiş ne var bunda? Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığına aday olacak olan kardeşinin evinin bahçesine Genelkurmay Başkanı’nı helikopterle göndermez. Sen belediye başkanlarına ‘Çekil bakim oradan’ diyorsun, çekiliyor. Senin yola beraber çıktığın kimse şimdi yok yanında. Bülent Arınç yok, Abdullah Gül yok. Hepsi terk etti seni. Sen ona bak. Ben dedim ki ‘Birinci köprüyü Demirel yaptı, ikinciyi Özal yaptı, üçüncü köprüyü Erdoğan yaptı 4. köprüyü İnce gelir, yapar’ dedim. O da bana cevap vermiş ‘Köprü yapmak senin haddine mi düştü’ demiş. Demirden köprü yapmak kolay, basarsın parayı yaparsın. Ben gönül köprüsü kuruyorum senin bilmediğin şeyi yapıyorum.”

FOTOĞRAF: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF: GÖKMEN ULU

İNCE: BENİM İÇİMDE İNSAN SEVGİSİ VAR

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları için geldiği İzmir’de Bergama’dan sonra Aliağa’ya gitmek üzere yola çıktı. Aliağa’da, ‘Emeğin başkentinin insanları’ sözleriyle konuşmasına başlayan ve 21 Haziran’da Cumhuriyet tarihinin rekorunu istediğini söyleyen Muharrem İnce, “Sayın Kılıçdaroğlu kendisine rakip olmuş birisine Cumhurbaşkanı adayı ol dedi. Abdullah Gül aday olmak istediğinde Genelkurmay Başkanı’nı helikopterle gönderdin. Biz sana benzemeyiz. Bizde, içimizde vatan aşkı var. Biz insanları alevi-sünni diye, Türk-Kürt diye ayırmayız. Benim içimde insan sevgisi var” dedi.

FOTOĞRAF: GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF: GÖKMEN ULU

İNCE, BAŞBAKANA YANIT VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın borç aldığı parayı betona harcadığını, kendisinin ise çocuklara, işe harcayacağını söyleyen Muharrem İnce, Başbakan Binali Yıldırım’a da cevap verdi. Muharrem İnce, “Binali Yıldırım demiş ki, hani son başbakan, ‘Muharrem İnce bol kepçeden atıyor’ demiş. Bomba vardır, kurarsın saati sonra kendi kendini yok eder. Kendi kendini yok eden bir başbakana cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Bana bol keseden atıyor diyorlar. Parayı nereden bulacakmışım. Sen 4 milyon Suriyeliye 40 milyar doları nereden bulduysan oradan bulacağım” dedi.

Muharrem İnce; gençlere, yaşlılara, emeklilere yönelik politikalarını Aliağa’da da tekrar etti.

‘AÇTIRMA KUTUYU, SÖYLETME KÖTÜYÜ’

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları için geldiği İzmir’de, Aliağa’dan kent merkezine gitmek üzere yola çıktı.

Yol üzerinde Menemen’e uğrayan Muharrem İnce burada halkı selamladı. Vatandaşlar İnce’yi meşalelerle karşıladı. Muharrem İnce daha sonra Çiğli ilçesine geçti. Burada Ahmet Taner Kışlalı Parkı’nın açılışını yaptıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iftarına katıldı. Burada vatandaşlara seslenen Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Muharrem İnce, “Türkiye’de umutları tazelemek istiyoruz. En büyük projemiz huzur, bunu yapacağız. Açtırma kutuyu söyletme kötüyü, sen bakanları dövdün tadında bırak. Her kuşun eti yenmez, tadında bırak. Kılıçdaroğlu kibar bir adam öyle kabalık olsun diye bunu yapmaz. İnce de kendisine söyletmez. Aramıza nifak sokmaya çalışıyor” dedi.

Üniversite ligi kuracaklarını ve üniversitenin bulunduğu ilin insanlarıyla o okul arasında bağ kuracaklarını söyleyen Muharrem İnce; gençlere, yaşlılara, emeklilere yönelik politikalarını da tekrar etti.

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

 

 

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

 

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

FOTOĞRAF:GÖKMEN ULU

 

 

Yayınlanma Tarihi:12:02,