Sözcü Plus Giriş

Nakliyeciler Sitesi bu kez de ‘rezerv yapı alanı’ ilan edildi

Olaylı bir şekilde yıkılan Zeytinburnu’ndaki Nakliyeciler Sitesi yerine yapılacak rezidans ve AVM projesinin önünü açan “riskli alan” kararının yürütmesinin durdurulmasının ardından 156 dönümlük arazi bu kez de “rezerv yapı alanı” (yeni yapı alanı) ilan edildi. Arazinin planları da bu karara göre yeniden hazırlandı. CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman “İstanbul’a ihanet etmeye devam ediyorlar. Hukuk, cumhuriyet tarihinde bu kadar ayaklar altına alınmamıştı” diye tepki gösterdi.

Özlem GÜVEMLİ
13:26 -
Nakliyeciler Sitesi bu kez de ‘rezerv yapı alanı’ ilan edildi

1978 yılından beri Zeytinburnu'nda faaliyet gösteren Nakliyeciler Sitesi'nin bulunduğu arazi 2014 yılında Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Grubu’nun yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul tarafından satın alındı. Sitenin buradan taşınması gündeme geldi ve yaşanan anlaşmazlıklar süreci tıkadı. Yapılacak projenin önünü açmak için 156 bin 233 metrekarelik arazi, 6 Şubat 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile “riskli alan” ilan edildi. Riskli alan ilanı sonucunda alanda imar uygulaması yapıldı ve 261 yapı 2018 yılının ocak ayında sabaha karşı TOMA'larla tahliye edilerek yıkıldı. Zorla tahliye edilen nakliyeciler, yapı ruhsatının iptali için yargıya başvurdu ve 28 Mayıs 2018'de ruhsatın dayanağı olan imar planının yürütmesi durduruldu. Geçtiğimiz temmuz ayında da Danıştay tarafından “riskli alan” kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu'nun 30 Temmuz 2018 tarihli kararı ile arazi “rezerv yapı alanı” yani “yeni yerleşim alanı” ilan edildi.
nakliyeciler-sitesi

YENİ PLAN ZORUNLU HALE GELDİ

Uygulamada yaşanan problemler ve aksaklıklar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, “rezerv yapı alanı” ilan edilen arazide yeniden plan yapması zorunlu hale geldi. Bakanlık yaptığı yeni planı 23 Kasım gün itirazlar için askıya çıkardı. Yeni planda donatı ve yol alanları aynen korundu. Planda fonksiyon değişikliğine gidilmeden inşaat alanı dağılımı yeniden düzenlendi. Buna göre inşaat alanı, 156 bin 233 metrekarelik rezerv yapı alanı sınırı üzerinden hesaplanacak. Araziye, 13 kat yükseklik sınırını aşmamak üzere otel, AVM, rezidans, özel hastane ve okul yapılması planlanıyor.
nakliyeciler-sitesi-foto-sozcu-2

“HUKUK AYAKLAR ALTINDA”

CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, planlama sürecine tepki göstererek “Artık yargı kararlarının bir önemi yok. Vatandaş dava açıyor, bilirkişi atanıyor, bilirkişi ücretleri ödeniyor, yerinde keşif yapılıyor. Mahkeme Türk milleti adına karar veriyor, planı iptal ediyor. Yine devletin başka bir kurumu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir plan yapıyor. Türk milleti adına alınan karar yok sayılıyor. Yazıktır, hukuk cumhuriyet tarihinde bu kadar ayaklar altına alınmamıştı” diye konuştu. Nakliyeciler Sitesi'nin bulunduğu arazinin Akzirve tarafından 245 milyon dolara satın alındığını hatırlatan Ataman, şirket ile nakliyeciler için yeni site yapılana kadar hiçbir şekilde yıkım yapılmayacağına ilişkin anlaşma yapılmasına karşın ocak ayında hukuksuz bir şekilde yıkımın gerçekleştirildiğini anlattı. Yıkımın önündeki engeli kaldırmak için arazinin riskli alan ilan edildiğine dikkat çeken Ataman, bu kararın yargı engeline takılmasının ardından yeni bir karar ile “rezerv yapı alanı” ilan edildiğini vurguladı. Ataman “Bu projenin önüne açmak için ne gerekiyorsa yapıldı. Olan yerlerinden zorla çıkarılan nakliyecilere oldu. Şimdi yaptıkları yeni plan ile inşaat alanı hesabı rezerv yapı yani brüt üzerinden yapılacak. Yönetmeliğin verdiği yüzde 30 emsal dışı alan da hesaplanınca inşaat alanı yani rant arttıkça artıyor. Burada yaklaşık 250 bin metrekarelik 13 katlı inşaatlar öngörülüyor. Cumhurbaşkanının tüm uyarılarına rağmen İstanbul'a ihanet etmeye devam ediyorlar” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more