Ömer Çelik kimdir? Kaç yaşında, memleketi neresi? Eski Avrupa Birliği Bakanı’nı tanıyalım…

Ömer Çelik kimdir? Kaç yaşında, memleketi neresi? soruları siyaseti takip eden yurttaşlarımızca merak edilen konuların başında geliyor. Geçmişte Avrupa Birliği Bakanılığı da yapan Ömer Çelik hakkında merak edilenleri ve kısa bir biyografisini haberimizde bulabilirsiniz.

Ömer Çelik kimdir? Kaç yaşında, memleketi neresi? Eski Avrupa Birliği Bakanı’nı tanıyalım…

Daha önce Avrupa Birliği Bakanılığı yapan Ömer Çelik kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte geçmişte gazetecilik, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanılığı yapan Çelik hakkında az bilinen bilgiler ve kısa bir biyografisi…

ÖMER ÇELİK KİMDİR?

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968’de Adana’da doğdu. Türk siyasetçi, gazeteci ve Türkiye Avrupa Birliği Bakanı. 2013 ve 2015 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen Çelik, ilk defa 2002 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adana milletvekili olarak meclise girmiştir. Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Avrupa Birliği Bakanı olarak yer almıştır.

YAŞAMI VE KARİYERİ

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 tarihinde Adana’da Yusuf Ziya ve Dudu çiftinin çocuğu olarak doğdu. Adana Motor Teknik Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini Adana Erkek Lisesi’nde tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türkiye’de çoğulculuğun yeni görünümleri (Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları) başlıklı yüksek lisans tezini yazarak 1998 yılında yüksek lisansını tamamladı.

GAZETECİLİK KARİYERİ

Mezun olmasının ardından bir süre siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalışan Çelik, Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı ve çeşitli dergilerde yazılar yayınladı. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

SİYASİ KARİYERİ

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) katılarak başladı. İlk defa 2002 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. 2007 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye–Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı seçildi. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar meclise girdi. 2002–2013 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı olarak görev yaptı. 2010 yılında AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı makamında bulunan Ertuğrul Günay yerine Çelik getirildi.[8] Erdoğan’ın 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi’nde Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar Kültür ve Turizm Bakanı olarak yer aldı.[9] 13 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parti sözcüsü olarak atandı. Bakanlığı döneminde turist sayısındaki rakamları korunmuştur. Görevini 28 Ağustos 2015 tarihine kadar sürdürdü.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Ömer Çelik Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti Adana milletvekili olarak meclise girdi. Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Avrupa Birliği Bakanı olarak yer aldı. Görevi Volkan Bozkır’dan devralan Çelik, Avrupa Birliği’nin Türkiye için tek seçenek olmadığını savunmaktadır.

ÖZEL HAYATI

Bekar olan Çelik, İngilizce bilmektedir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...