Sözcü Plus Giriş

Orhan Çelebi nasıl öldü? Şehzade Orhan kimdir? İşte Şehzade Orhan Çelebi’nin hayatı…

Gündemdeki dizilerle beraber Osmanlı'daki tarihi kişilikler de merak ediliyor. Tarihte Murad Han'ın ölmesi ile iç karışıklığa sebep olma ihtimali bulunan Şehzade Orhan kimdir? Bizans'ın Osmanlı Tahtına aday gösterip esir tuttuğu Orhan Çelebi kimdir? Şehzade Orhan ne zaman öldü, nasıl öldü gibi soruların dizinin takipçilerinin aklına takıldı. İşte merak edilenler...

Güncellenme: 16:04, 24/04/2018
Orhan Çelebi nasıl öldü? Şehzade Orhan kimdir? İşte Şehzade Orhan Çelebi’nin hayatı…

Şehzade Orhan kimdir sorusunun cevabı şu şekilde; Şehzade Orhan tarihte şu konuyla hatırlanır… Osmanlı’da iç karışıklığa sebep olma ihtimaline karşılık Osmanlı İmparatorluğu her sene Bizans’a yüklüce bir meblağ verip onu sınırları dışında tutmaktadır. Osmanlı tahtının bir diğer adayı olan Şehzade Orhan, Konstantinopolis’te İmparator Konstantinos’un esiridir.

BİZANS'IN YANINDA YER ALDI

Orhan Çelebi, İstanbul’un II. Mehmed tarafından kuşatılması sırasında 600 kadar adamı ile şehrin Osmanlıya karşı savunmasında yer aldı. Adamlarını Yedikule’nin deniz tarafındaki surları ile Yenikapı’ya doğru olan sur silsilesinde konuşlandırdı. Şehzade Orhan İstanbul düştükten sonra keşiş kılığında şehri terk etmeye çalışırken yakalanıp idam edildi. Emir Süleyman Çelebi’nin oğlu olan ve 1420 yılında Bursa’da I. Mehmet tarafından gözlerine mil çektirilen Şehzade Orhan Çelebi ile karıştırılmamalıdır.

Şehzade Orhan kimdir? Orhan Çelebi kaç yaşında ve nasıl öldü? İşte tüm merak edilenler…

ŞEHZADE ORHAN KİMDİR?

Orhan Çelebi ya da Şehzade Orhan 1412’de doğmuş ve 29 Mayıs 1453, İstanbul’da ölmüştür. Beşinci Osmanlı padişahı I. Mehmet’in (Çelebi Mehmet) ağabeyi olan ve kız kardeşi Sultan Fatma Hanım ile birlikte Bizans’a rehin olarak yollanan Şehzade Kasım Çelebi’nin oğlu. Ali Şah, Cihan Şah, Vali Han ve Buğa Han isimlerinde Dört oğlu vardı. Bizans İmparatorluğu sürekli Orhan Çelebi’yi Anadolu'ya gönderip ayaklanma çıkartma tehdidinde bulunuyor, bunun yapılmaması karşılığında Osmanlı’dan haraç alıyordu. Fatih Sultan Mehmed, bu parayı son iktidarı döneminde kesti.