Sözcü Plus Giriş

Sedat Önal kimdir, kaç yaşındadır?

Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Yardımcısı olarak görevlendirilen Sedat Önal Türkiye, ABD ile yaşanan krizi çözmek için Washingtongönderilecek heyetin başında olacak. Heyetin, ABD tarafından da gerekli randevuların alınması halinde, bu hafta içinde Washington’a gitmesi planlanıyor. Kaynaklar, heyetin “teknik” bir heyet olacağına dikkat çekiyorlar. Peki Sedat Önal kimdir, daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? İşte ayrıntılar...

16:46 -
Sedat Önal kimdir, kaç yaşındadır?

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal kimdir? Kayseri doğumlu olan Sedat Önal, ortaöğretim eğitimini Ankara Fevzi Çakmak Lisesi'nde tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. 55 yaşındaki Önal, kariyerinde Ortadoğu ağırlıklı çalışmıştır. Merkezde Ortadoğu dairesinde çalışırken patlak veren Suriye kriziyle uğraşan Önal, 2012 senesinde Ürdün'e büyükelçi atanmış ve 4 yıl burada görev yapmıştır.

Önal, Ortadoğu ağırlıklı çalışmalarıyla Dışişlerinde yükselen bir bürokrat haline geldi. Suriye krizinin ardından 2012'de Ürdün'e atanan Önal'ın büyükelçilik görevi, 15 Kasım 2016'da sona erdi. Bu görevin ardından  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak Türkiye-ABD arasındaki Suriye'ye ilişkin sorunların çözümü için Washington'da gerçekleşen toplantılara başkanlık etti. Önal geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Son güncelleme: 17:20 07.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more