Erdoğan: Fırat’ın doğusu için de adım atılacak

Birleşmiş Milletler (BM) 73’üncü Genel Kurulu için Türkiye’den ABD'ye hareket eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York kentinde TURKEN Vakfı'nın Gala Yemeği'nde konuştu. Erdoğan açıklamasında "BMGK gibi kurumlar Bosna’da, Kosova’da, Ruanda’da, Yemen’de, Filistin’de, Arakan’daki gibi Suriye’de de sessizliğe gömüldü" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın bir önceki durağı da Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinlikti. Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusunu da kapsayacak şekilde Suriye'de güvenli bölgeleri genişletmeye devam edeceğiz" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) görüşmelerine katılmak için ABD’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TURKEN Vakfı’nın gala yemeğinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat'ın doğusu için de atılacağını söyledi.

“BM SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ”

Erdoğan, “BMGK gibi kurumlar Bosna'da, Kosova'da, Ruanda'da, Yemen'de, Filistin'de, Arakan'daki gibi Suriye'de de sessizliğe gömüldü” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı, “Barış şehri, üç semavi dinin mukaddes şehri Kudüs'ü, İsrail'in ihtiraslarına kurban etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİ BÖLGELERİ ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce durağı ise Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) düzenlediği etkinlikti. Erdoğan buradaki konuşmasında Suriye’de güvenli bölgelerin artırılacağını vurguladı.

Erdoğan, “Son İdlib krizinde olduğu gibi, tek bir sivilin dahi burnunun kanamaması için diplomatik alanda yoğun çabalar yürüttük. Bu gayretlerimizin meyvesini almaya da başladık. İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz. Ülkemize yönelik terör tehdidi son bulana, Suriye'nin geleceğine kast eden çetelerin kökü kazınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinlikte konuştu. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen etkinlikte konuştu. Fotoğraf: AA

BM’YE TEPKİ

Artık yeni bir dünyanın inşa edildiğini söyleyen Erdoğan şunları ifade etti:

“Birleşmiş Milletler eğer adaleti tesis edecekse, işte bunu ancak bu şekilde tesis edebiliriz. Aksi takdirde adaleti tesis mümkün değil. Şu anda Birleşmiş Milletler bunu başarabiliyor mu? Hayır. Bu kadar olaylar oluyor, Suriye sorunu 8 senedir devam ediyor çözebildi mi? Hayır. İsrail, her türlü zulmü yapıyor, verilen kararlar var, bu kararlara rağmen İsrail verilen kararlara uyuyor mu? Ne anlamı oldu bunun? İşte onun için adalet. Suriye halkını hak ve özgürlük mücadelelerinde yalnız bıraktılar ama biz yalnız bırakmadık.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...