Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin konuştuğu o kızın hikayesi

Aylan Bebek ölerek çığlık atmış, dünya timsah gözyaşı dökmüştü. Halime, henüz ölmedi. Yaşamak için minicik bedeni ile direniyor, hatta çöpte ders çalışıyor. Milyonlarca Suriyeli'nin can savaşına, sığınacak yer arayışına kulaklarını tıkayan sözde medeni, zengin ülkeler Halime'nin çığlığını duyacak mı?

11:57 -

Ve üç yıl sonra dün, yine bir eylül günü. Bu kez İstanbul'dan geliyor fotoğraf. Ölerek dünyanın gözüne görünen Aylan Bebek'in aksine, çöpte bile ders çalışan 11 yaşındaki Halime'nin haberi düşüyor ajanslara. Bakalım, Halime'nin çöpteki sessiz feryadını göç sorununu görmezden gelen, bizim gibi ülkelere havale eden dünyanın dikkatini çekip, gelişmiş, zengin ülkelere hamle yaptırmaya yetecek mi? İşte çöp torbasındaki yürek ısıtan dramın detayları:

11 yaşındaki Halime Cuma. Annesi, babası ve 6 kardeşiyle  Arnavutköy İslambey Mahallesi’ndeki evde oturuyor. Suriye’deki iç karışıklıktan kaçarak 1 yıl önce Türkiye’ye gelen ailesinin geçimini  baba Abdülrezzak Cuma atık kağıt toplayarak sağlıyor. 7 kardeş içinde sadece Hamide okula gidiyor.

“OKUMAYI VE OKULA GİTMEYİ ÇOK İSTERİM”

Evin en büyük çocuğu olan 11 yaşındaki Halime okula gitmiyor. Halime,  babasının evde tek çalışan olduğunu belirterek ona yardım etmek için kağıt toplamaya çıktığını söylüyor. Arnavutköy’de bir çöp konteynerinin hemen yanındaki kağıt toplama aracının  içinde bir boyama kitabını incelediğini belirten küçük Halime, “Okumayı, okula gitmeyi çok isterim ancak şu durumda gidemem. Babam yanında olmam için zorlamıyor beni. Ben severek gidiyorum.  Çünkü babama yardım etmek istiyorum. Babamı, annemi ve kardeşlerimi çok seviyorum. Evimizde babamdan başka çalışan yok. O yüzden babam hepimizi aynı anda okula gönderemiyor. Ben de evde oturmaktan dolayı çok sıkılıyorum ve babama yardım etmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

DHA

DHA

“YARDIM BEKLENTİMİZ SADECE ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ İÇİN”

1 yıl önce Suriye’nin Halep kentinden göç ederek İstanbul’a geldiklerini belirten 35 yaşındaki baba Abdülrezzak Cuma, evin geçimini atık kağıt toplayarak sağladığını belirtti . Abdülrezzak Cuma, “Durumumuz ortada ancak bizler şikayet etmiyoruz. Sabırla çalışmaya devam ediyoruz. Yardım etmek isteyenler hayırseverleri duyuyoruz. Bizim yardım beklentimiz sadece ve sadece çocuklarımızın eğitimi için olur” şeklinde konuştu.

DHA

11 yaşındaki Halime Cuma / Foto: DHA

Aylan bebek 2015'te Bodrum'da kıyıya vuran küçücük cansız bedeniyle mülteci krizinin sembolü haline gelmişti. Foto: DHA

Aylan bebek 2015'te Bodrum'da kıyıya vuran küçücük cansız bedeniyle mülteci krizinin sembolü haline gelmişti/ Foto: DHA

İLGİLİ HABERAylan bebeği taşıyan jandarma 'O anı' anlattıAylan bebeği taşıyan jandarma 'O anı' anlattı

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:39 26.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more