Sözcü Plus Giriş

‘Yerli otomobili yaparsa Nobel’e aday gösterelim’

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlıkların bütçe görüşmeleri sürüyor. Bugün Sanayi Bakanlığı’nın bütçesi masaya yatırıldı. Bakan Mustafa Varank’ın “Yerli otomobil 2019’da üretilecek” açıklamasın cevap veren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Gündem değiştirmek için CEO atadınız. O CEO otomobil yapmaz, yapamaz. Eğer yaparsa Nobel’e aday gösterelim” dedi.

Uğur ENÇ / Kocaeli
14:05 -
‘Yerli otomobili yaparsa Nobel’e aday gösterelim’

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu bugün Sanayi Bakanlığı'nın 2019 bütçesini görüşmek için toplandı.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil prototipinin 2019 yılında üretileceğini ifade etti. Toplantıda milletvekillerine geniş bir sunum yapan Varank, “Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor. Türkiye'nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, eko sistemimizi bu yönde güçlendireceğiz” dedi.

“HER SEÇİM DÖNEMİNDE…”

Varank'ın açıklamaları sonrasında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan söz aldı. Daha önceki sanayi bakanlarının sözlerini hatırlatan Tarhan şu ifadeleri kullandı; “3 dönemdir tüm sanayi bakanlarınının yıldız projesi olarak gösterilen yerli otomobil projesi bu dönemde devam edecek. Bu konuda laf var ama icraat yok. Kocaeli milletvekili de olan Fikri Işık 2018'de üretim yapılacağını söylemişti. Daha sonra Faruk Özlü ‘2019'da üretim, 2021'de seri üretim' dedi. Ancak görünen tabloda 2019'un sonunda ancak prototip üretebileceğiz. Her seçim döneminde üretilecek denilen Yerli otomobil maalesef bir türlü üretilemiyor. Amazon, Google ve Volswagen'in bir yıllık toplam Ar-,Ge harcama tutarı 50 milyar dolarken Türkiye yarım Volswagen etmiyor. Yalnızca 6 milyar Ar-Ge payımız var. Ar-Ge yapmadan, bilime ve teknolojiye pay ayırmadan, çöp ithal ederek yerli otomobil yapamayız. Daha önce 47 milyon ödenerek yerli otomobil yapacağız diye alınan hurda SAAB marka otomobili müzeye koyalım. Yerli otomobil yapacağız diye 47 milyon Euro dolandırıldık. Belki müzeye gelenlerin bilet parasıyla zararımız azalır. Ayrıca biz yerli otomobil ne zaman açıklanacak diye bakarken siz gündem değiştirmek için CEO açıklıyorsunuz. CEO Mehmet Gürcan Karakaş otomobil yapmaz, yapamaz. Eğer CEO yerli otomobil yapmayı başarırsa onu da Nobel'e aday gösterelim.” diye konuştu.

Son güncelleme: 14:52 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more