Sözcü Plus Giriş

‘Döviz kuru ve cari açık için yerli malı kullanımına önem verilmeli’

ESKİŞEHİR Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, döviz kurunda yaşanan gelişmelerden ekonomimizin etkilenmemesi için hammadde kullanımı ve tüketimde yerli mala öncelik verilmesi gerektiğini bu sayede cari açığın da azalacağını kaydetti.

Kemal ATLAN / Eskişehir
15:55 -
‘Döviz kuru ve cari açık için yerli malı kullanımına önem verilmeli’

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve ülkemiz ekonomisine etkileri hakkında değerlendirme bulundu. Son günlerde döviz kurunun değişken bir seyir gösterdiğini kaydeden ETO Başkanı Metin Güler; döviz kurlarının artışını engellemeye yönelik tedbirlerin başında, ithal girdi yerine yerli girdilerin kullanımının ya da en kısa zamanda ithal girdiyi ikame edecek üretimin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Güler, açıklamasında tüketimde yerli üretimin tercih edilmesinin de artık bir zorunluluk haline geldiği gerçeğini görmemiz gerektiğini vurguladı. Döviz talebi azaltılarak spekülatif atakların önüne geçilebileceğini belirten Güler, döviz kuru ve etkilerine ilişkin değerlendirmesinde, “ülkemiz son günlerde ekonomide zor bir süreçten geçmektedir, ancak bu gelişmeler Türkiye'nin ekonomik gerçeğini yansıtmamaktadır. Acil olarak yumuşak karnımız olan döviz ihtiyacı ve cari işlemler açığına tedbirler almalıyız. Özellikle devlet yönetiminin en üst kademelerinde de dillendirilen yerli üretim artışı ve harcamaların yerli mallara kaydırılmasına yönelik politikalar bir an önce devreye girmelidir. Bu sayede döviz talebi azaltılarak, dış güçlerin yaratabileceği spekülatif ataklar bertaraf edilebilecektir.  Türkiye ekonomisinin son bir haftada yaşadığı döviz kurundaki dalgalanmalardan en az zararla etkilenmesi için kalıcı yapısal reformları uygulaması gerekmektedir. Son günlerde alınan önlemler memnuniyet verici olmakla birlikte, makroekonomik politikalarla desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle kurlardaki artışın fiyatlara yansıması ve oluşacak enflasyonist baskılara karşıda önlemlere gerek vardır. Eskişehir Ticaret Odası olarak biz ülkemizin bu süreçten de güçlenerek çıkacağına, çalışarak ve üreterek Türkiye'nin daha güzel günlere ulaşacağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Son güncelleme: 15:56 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more