Sözcü Plus Giriş

Facebook’ta şoke eden olay! 16 yaşındaki kız çocuğunu açık artırmada sattılar

Güney Sudan'da 16 yaşındaki genç kız Facebook üzerinde gerçekleştirilen açık artırma ile satıldı. Facebook, açık artırmanın düzenlendiği sayfa bildirilmesine rağmen ancak düğün gerçekleştikten sonra sayfayı kaldırdı.

18:33 -
Facebook’ta şoke eden olay! 16 yaşındaki kız çocuğunu açık artırmada sattılar

Bağımsızlığını elde etmesinin ardından iç karışıklığa sürüklenen Güney Sudan’da, çocuk yaşta evliliğe zorlanan kızların sayısı da giderek artıyor.

SAYFA NEDEN KAPANMADI?

Plan International örgütünün raporuna göre Güney Sudan’da bugün en çok işlenen suç genç kızların zorla evlendirilmesi olurken, en son hadise Facebook için yeni bir skandal niteliği taşıyor. Vice haber sitesinde yer alan bilgiye göre, 16 yaşındaki genç bir kız Facebook üzerinde gerçekleştirilen açık artırma ile satıldı. Facebook, açık artırmanın düzenlediği sayfa bildirilmesine rağmen ancak düğün gerçekleştikten sonra sayfayı kaldırdı. Facebook’un sayfayı kaldırdığı tarih, kızlarını satışa çıkaran ailenin açık artırma duyurusunu yapmasından iki hafta sonrasına denk geliyor. Açık artırma 25 Ekim’de duyurulurken, Facebook’un sayfayı kapattığı tarih 9 Kasım.

530 İNEK, ÜÇ LAND CRUİSER V8 VE 10,000 DOLAR NAKİT

Sosyal ağ, “yapılan ihbarın ardından 24 saat için sayfanın kapatıldığını” açıklarken, gerekli hamleyi atmaları için kaç saatin gerektiği belirsiz. Yüzlerce inek ve lüks arabalar Dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biri olan Güney Sudan’da açık artırmayı milyarder bir iş adamının “kazandığı” belirtildi. Nyalong Ngong Deng Jalang adındaki çocuk gelin için ailesine yapılan ödeme ise 530 inek, üç Land Cruiser V8 ve 10,000 dolar nakitten oluşuyor. Plan International, Nyalong’un zorla evlendirilmesi ile sonuçlanan satışın Facebook üzerinden yapıldığı bilinen ilk açık artırma olduğunu belirtti. Örgüt, “çok yüksek meblağların döndüğü açık artırmanın büyük ilgi çektiğini ve ileride benzerlerinin yaşanmasına kapı açabileceği endişesini taşıdıklarını” ifade etti. Bir başka insan hakları örgütü ise açık artırma sayfasının silinmeden önce alınan ekran görüntüsünü paylaştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more