Sözcü Plus Giriş

Yeni Ford Focus’un fiyatı belli oldu!

Ford markasının en önemli modellerinden biri olan Focus, en yeni versiyonuyla Türkiye'ye ayak bastı. Tasarımı, güvenlik donanımları, akıllı teknolojileri, yeni motor ve şanzıman seçenekleriyle otomobil tercih edilme oranını arttıyor! Bakalım yeni Focus'ta neler değişmiş.

Fatih TAN
09:59 -
Yeni Ford Focus’un fiyatı belli oldu!

Ford markasının kompakt sınıftaki modeli olan Focus ile olan ilk tanışmamız 1998 yılındaydı. O yıl otomobili olarak seçilen Focus, o günden bu yana toplamda 16 milyon adet satıldı. Yeni Focus, eski versiyona göre tamamıyla yenilendi. İç tasarımı, dış tasarımı, motor ve şanzıman seçenekleri ve teknolojileri otomobili günümüzdeki modern rekabet koşullarına dahil ediyor.

yeni-ford-focus_2

Sürüş organizasyonunda otomobil seçeneğimi Focus’un ST-Line donanımlı hatchback gövdeli, 1.5 lt dizel motorlu ve 8 ileri otomatik şanzımanlı versiyonundan yana kullandım. O yüzden tasarım detaylarını hb gövdeli ST-Line logolu otomobilden yana kullanacağım.

yeni-ford-focus_3

Yeni Focus ile ilk defa karşılaştığınızda otomobil önden küçük Kardeşi olan Fiesta’nın büyüğü gibi gözüküyor. Farların alt ve üst köşelerine yerleştirilmiş olan gündüz aydınlatmaları, Fiesta’dan tamamen ayrılmasına sebep olurken Ford GT’ye de gönderme yapıyor diyebiliriz.

yeni-ford-focus_4

Focus’un yanına geçtiğinizde ise yere yakın gövde ve Fransız otomobil üreticilerinin jant tasarımlarını andıran ST-Line donanımına özel jantlar, otomobili olabildiğince sportif gösteriyor. Ayrıca çamurluklardaki, kapı eşiklerindeki ve bagaj kapağındaki ST-Line logoları da bu durumu destekliyor. Bu arada ST, Ford markasının caddede kullanılan otomobillerinin performanslı bir donanımı, anlamına geliyor.

img_6233-kopya

Yeni Focus’un arkasına geçtiğinizde ise Fiesta’nın stoplarını andıran grup karşınıza çıkıyor. ST-Line donanımıyla gelen rüzgarlık ve dar gibi gözüken arka cam içeriden arkanıza baktığınızda görme açınızı zorlayacak gibi düşündürüyor ama pek öyle olduğu söylenemez. Ayrıca bu bölümdeki en önemli yenilik Focus model adını bagajın tam ortasında iki stopun arasında yazıyor olması.

img_6234-kopya

53 mm artırılan aks mesafesi ve 109 mm artan uzunluğu ile Focus 4378 mm uzunluğunda, 1825 mm genişliğinde ve 1454 mm yüksekliğinde. Ayrıca otomobilin bagaj hacmi 375 lt olarak belirtilmiş. Sedan modelde ise bu değer 90 litre artarak 511 litre olmuş.

img_6235-kopya

Otomobilin içine girdiğinizde ise Fiesta’da kullanılan kokpit tasarımıyla karşılaşıyorsunuz. Aynı gösterge tablosu, aynı multimedya ekranı ve aynı direksiyon bu durumu kolayca anlamanızı sağlıyor. Donanım sayesinde eklenen kırmızı dikiş detayları ies bu durumu biraz değiştirmiş ayrıca geniş bir iç mekana sahip olduğunun da farkına kolayca varıyorsunuz.

img_6238-kopya

Bu genişliği ön sıra omuz mesafesinin 10 mm, diz mesafesinin 15 mm, arka koltuklarda ise diz mesafesinde 70 mm, omuz mesafesinde 59 mm artırılmasından da teknik olarak fark ediyorsunuz.

img_6239-kopya

Focus’ta teknolojik olarak yapılan yenilikler arasında kablosuz şarj bölmesi, 8 inçlik dokunmatik ekranlı SYNC multimedya sistemi, B&O ses sistemi, Göz Hizası Gösterge Panelinin (Head-up display HUD) ve bu panele yansıtılan bilgiler arasından bulunan hız, Trafik Levhası Tanıma, Adaptif Hız Kontrol, Vites Göstergesi, Eğlence Sistemi ve Acil Durum Bildirimleri içinden seçim yapılabiliyor.

img_6240

Yeni Ford Focus'ta yüzde 40 oranında artırılmış ön çarpışma dayanımı ile desteklenen yeni C2 platformu üzerinde geliştirilen ve sürüş destek teknolojileriyle zenginleştirilen  yeni tasarım, EuroNCAP’ten 5 yıldız aldı.

img_6241-kopya

Ford'un Dinamik LED Ön Far Sistemi, geniş aydınlatma alanı sunan viraj aydınlatması ile ilk defa aydınlatma alanını viraja veya kavşağa gelmeden yol koşullarına göre uyarlayarak maksimum görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini takip etmek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlıyor. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine sahip sistem, sürüş yönünde oluşabilecek tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.

img_6242-kopya

Ford’un iyileştirilen Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı yolda veya ileride yolun yanında bulunan veya aracın yoluna çıkabilecek kişileri algılayabiliyor.

img_6243-kopya

Sürücülerin, kazalardan ve dikkatlerini dağıtan durumlardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan diğer bir sürücü destek teknolojisi de Acil Durum Manevra Destek Sistemi. Sistem, ileride duran veya daha yavaş hareket eden araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor. Sistem, çarpışmanın an meselesi olduğunu algıladığında, aracın çevresinden manevra yapabilmesi için manevrayı kolaylaştırmak adına sürücüye yardımcı oluyor.

img_6249-kopya

Gelelim otomobilin motor seçeneklerine. Ben sürüş esnasında 1.5 litrelik 120 bg güç üreten yeni dizel motorlu versiyonu kullandım. Bu motor 8 ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilmiş ve doğrusal olarak hızlanması oldukça keyifli. Bu motora sahip olan Focus’u isterseniz 6 ileri manuel şanzımanla da tercih edebiliyorsunuz. EcoBlue olarak geçen bu dizel ünite WLTP ölçüm standartlarına göre yüzde 10 yakıt verimliliği ve CO2 emisyonu iyileştirmesi sağlarken dört kapılı Focus’ta 0.250 ve beş kapılı Focus modellerinde 0.273 sürtünme katsayısı değerleriyle sınıfının en iyisi aerodinamik değerini sunuyor.

img_6245-kopya

Yeni Focus'ta 125 bg güç ödüllü 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle sunulurken, 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği  yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor da var.

img_6251-kopya

Yeni Focus; sedan, hatchback ve station wagon gövde tipleriyle; TrendX, Titanium ve ST-line donanım seviyelerinde 135.000 TL'den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye’de satın alınabiliyor.

Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, “Piyasaya sunulduğu yıl Avrupa'da yılın otomobili seçilen ve 2 kez tüm dünyada en çok satan otomobil ünvanına sahip olan Ford Focus'un, bu yüksek ilgiye erişmesinin önemli nedenlerinden biri Focus'un üretildiği günden bu yana segmentinin öncü modellerinden biri olması. İşte, bugün de yeni Focus, bir devrim yaratmak için yollara çıkıyor! Markamızın, ‘Akıllı şehirler, akıllı araçlar' olarak adlandırdığı gelecek vizyonumuzda Yeni Focus, başrol üstleniyor ve bugünün teknolojisi ile geleceğin akıllı dünyası arasında bir köprü kuruyor. Yeni Focus, sadece yeni bir Focus değil: Baştan yaratılıp tasarlanan ve otomotiv sektörünü geleceğe taşıyacak bir otomobil! En önemli noktalardan biri ise Yeni Focus ile Ford, bu akıllı teknolojilerle şekillenen akıllı dünyayı herkesin erişimine sunuyor. Bugün burada, yeni Focus ile insan odaklı teknolojilerin birbiriyle akıllıca bağlandığı bir dünyaya yolculuğumuzu başlatıyoruz!” dedi.

Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk

Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk

Yeni Focus’tan marka yıl sonuna kadar 1500-2000 adet satmayı hedefliyor. Gelecek yılın hedefi ise toplam C segmentinin yüzde 8-10’u olarak oluşturulmuş.

Son güncelleme: 10:16 14.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more