Reklamsız Sözcü

Egzersiz nasıl yapılmalı: Aç mı, tok mu?

Egzersiz yaparken kilo vermek için aç mı olmak gerekiyor tok mu? Birçok kişinin merak ettiği bu soruyu Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm cevapladı.

android-time 11:31
Egzersiz nasıl yapılmalı: Aç mı, tok mu?
Egzersiz yaparken kilo vermek için aç mı olmak gerekiyor tok mu? Birçok kişinin merak ettiği bu soruyu Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm cevapladı.

Birçok kişi daha çok yağ yakacağı düşüncesi ile egzersizi aç karnına yapıyor. Bir bakıma doğru fakat kilo verme çabasında olanlar için de yanlış! Çünkü daha çok yağ yakılması vücuttaki depo yağların azalacağı anlamına gelmiyor! Aç karnına yapılan egzersizin kilo vermede etkin bir metot olmadığını söyleyen Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm “Antrenman öncesi bir öğün ile daha uzun süre ve etkili antrenman yaparak daha fazla kalori harcayabilirsiniz. Ayrıca aç karna olduğunuzda ve egzersiz uzun sürdüğünde kas yıkımı da artacaktır ve istenmeyen sonuçlar olacaktır” diyor.

EGZERSİZ ÖNCESİ BESLENMENİN AMACI:

Hipoglisemiyi önler. Yani hissedilen hafif sersemlik, enerji düşüklüğü, yorgunluk ve göz kararması gibi belirtiler düşük kan şekeri ile alakalıdır!
Açlığınızı giderir ve midede biriken sıvıyı azaltır.
Kaslara enerji verir.
Vücudunuzun spora hazır olduğunu bilir mental olarak da bunun rahatlığıyla daha iyi egzersiz yaparsınız.

PEKİ NE YEMELİ?

spordan-once-muz-shutter

Antrenman öncesi ne yenileceği kişiden kişiye, egzersizin türüne, amacına, süreye ve hatta ortamın ısısına göre bile değişkenlik gösterir.

Eğer bir saat içinde antrenman yapılacaksa daha önceden denenip bilinen, sindirimi kolay olan muz, granola bar, küçük bir kase müsli gibi karbonhidratı yüksek ama yağ miktarı az olan gıdalar tercih edilmelidir.

Antrenmana bir saatten daha uzun bir süre varsa ve öncesinden bir şey yenilmeyecekse önceki öğünde karbonhidrattan zengin bir yemek yenilmelidir.

SABAH EGZERSİZİNDEN ÖNCE MUTLAKA KAHVALTI YAPIN

Sabah egzersiz yapmadan önce kahvaltıyı es geçenlerden misiniz?  Bu konuda yapılmış araştırmalar, egzersiz öncesi yapılan öğün sayesinde daha iyi ve daha uzun süre performans sergilendiğini gösteriyor. Sporcular üzerinde yapılmış birçok çalışma bunu destekliyor. Yapılan bir araştırmanın sonucunda kahvaltı yapanların, sadece öncesinden su içerek egzersize başlayanlardan daha uzun süre bisiklet sürdüklerini ortaya koymuş. Bunun sebebi gece boyunca kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan glikojen depolarının boşalması ve düşük kan şekeri seviyesi ile yapılan egzersizde yorgunlukların daha erken başlamasıdır. Akşam yemeğinden sonra bir şey tüketilmediyse egzersiz öncesi kan şekerini normal seviyeye getirmek gerekir. Egzersiz öncesi tüketilen ara öğün güne ve saatine göre bile değişkenlik gösterebilir. Fakat sabah erken saatte spor yapanlar için zaman da kısıtlı ise bu bazen taze sıkılmış bir meyve-sebze suyu karışımı bile olabilir.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more