Sözcü Plus Giriş

Migrenin belirtileri: Baş ağrısı yaratan migren nasıl anlaşılır?

Migren ağrısı hayat kalitesini oldukça düşüren şiddetli etkileri olan bir ağrı olarak dikkat çekiyor. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda toplumda vestibüler migren oranı %1-3 olarak hesaplanmıştır. Bunların yaklaşık %50'sine tanı konmamış ve tedavi almamaktadır. Bu kadar sık görülmesine rağmen tanı konması güçtür, çünkü tanıya götürecek kesin bir test bulunmamaktadır. İşte migren belirtileri ve detaylar...

Güncellenme: 10:11, 05/07/2018
Migrenin belirtileri: Baş ağrısı yaratan migren nasıl anlaşılır?

Migren sık görülmesine rağmen tam olarak tanı koyulması zor hastalıklardan biri olarak biliniyor. Bunun yerine bir dizi durumun mevcudiyeti veya ekarte edilmesi hastayı vestibüler migren olmaya aday yapar. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Fehim Arman, vestibüler migren ile ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Vestibüler migren, baş dönmesi, vertigo dengesizlik hissi ile birlikte tipik migren belirtilerinin olduğu bir migren türüdür. “Vestibül”, iç kulakta bulunan denge organının adıdır ve dengenizi sağlar.
Araştırmalar migren hastalarının %30-50 sinde en azından bir migren atağı esnasında, vertigo, baş dönmesi, dengesizlik hissi (dizziness) yaşadığını söylüyorlar.

İlginizi ÇekebilirSinüzit nedir? Şiddetli baş ağrısı yapan Sinüzit belirtileri ve tedavi yollarıSinüzit nedir? Şiddetli baş ağrısı yapan Sinüzit belirtileri ve tedavi yolları

VESTİBÜLER MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR?

1- Migreninizin olması veya ailede migren öyküsünün olması.
2- Vertigo bile denebilecek baş dönmeleri ve dengesizlik hissi yaşamak. Vertigoda çevrenizin sizin etrafınızda döndüğünü hissedilir. Vestibüler belirtiler en az 5 dakika ile 72 saat sürüyorsa ki bazen haftalarla aylarla sürebilir, Bu baş dönmeleri esnasında migren baş ağrısı da eşlik edebilir de etmeyebilir de. Sinüzit ağrısı olarak yorumlanan ağrıların çoğu da buna dahildir, çünkü yapılan bir araştırma sinüzit ağrısı olarak tanı konulan hastalarda %88’inin migren olduğu ortaya konmuştur. Migren bazen alında, sinüsler üzerinde basınç şeklinde hissedilebilir.
3- Baş dönmesinin şiddetinin zaman içerisinde değişiklik göstermesi.
4- Baş dönmesi atakları yaşadığınız esnada klasik migren belirtilerinin yaşanması.(baş ağrısı, ses ışık ve koku hassasiyeti, başta zonklama, bulantı, kusma, göze görünen zikzak parlak çizgiler şeklinde aura, kulak çınlaması)
5- Baş dönmesi belirtilerinin migren tetikleyicilerle artması.
6- Baş dönmelerinin yaşam kalitenizi belirgin biçimde azaltması.

Eğer bu 6 belirti sizde mevcutsa büyük olasılıkla vestibüler migreniniz var. Bu durumda nöroloji ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından durumun teyit edilerek tedaviye alınması gerekir.
Vestibüler migren tedavisi migren tedavisi gibidir ama bazı ekler içerir. Tedavide, migren tetikleyici bazı yiyecekler (yoğurt gibi mayalı yiyeceklerden uzak durmak, çikolata, alkol, kafein vb) migren koruyucu ilaçlarla tedavi, vestibüler rehabilitasyon, düzenli uyku ve egzersiz önerilir.

İlginizi ÇekebilirBaş ağrısının nedenleriBaş ağrısının nedenleri