Sözcü Plus Giriş

NEU: Nötrofil nedir? Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

NEU yani bir diğer ismi ile nötrofil, bağışıklık sistemine saldıran bakterilere karşı savaşan beyaz kan hücreleridir. Nötrofiller, beyaz kan hücrelerinizin yüzde 55 ila 70'ini oluşturur. Peki, Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...

Güncellenme: 08:28, 23/10/2018
NEU: Nötrofil nedir? Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Nötrofil, kanda lökositler arasında en sık bulanan lökosit türüdür. Vücudun mikroplarla savaşımında etkilidirler. Şimdi, NEU: Nötrofil nedir? Nötrofil yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Gelin hep birlikte öğrenelim…

NEU: NÖTROFİL NEDİR?

Enfeksiyon bölgesine giden ilk hücre tiplerinden biri olan bağışıklık hücresi tipi. Nötrofiller mikroorganizmaları sindirerek ve mikroorganizmaları öldüren enzimleri serbest bırakarak enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olurlar. Bir nötrofil, bir tür beyaz kan hücresi, bir tür granülosit ve bir tür fagosittir.

NEU ayrıca nötrofil ya da neut olarakta adlandırılmaktadır.

Nötrofillerden başka dört beyaz kan hücresi daha vardır. Nötrofiller, beyaz kan hücrelerinizin yüzde 55 ila 70’ini oluşturan en bol tiptir. Lökositler olarak da adlandırılan beyaz kan hücreleri, bağışıklık sisteminizin önemli bir parçasıdır.

Bağışıklık sisteminiz dokular, organlar ve hücrelerden oluşur. Bu karmaşık sistemin bir parçası olarak, beyaz kan hücreleri kan dolaşımını ve lenfatik sisteminizi devriye gezer.

Hastalandığınızda veya küçük bir yaralanma geçirdiğinizde, vücudunuzun yabancı olarak gördüğü, antijenler olarak bilinen maddeler, bağışıklık sisteminizi harekete geçirir.

Antijen örnekleri şunları içerir:

– Bakteriler
– Virüsler
– Mantarlar
– Zehirler
– Kanser hücreleri

Beyaz kan hücreleri, enfeksiyon veya iltihap kaynağına giderek antijenlerle savaşan kimyasallar üretir. Nötrofiller önemlidir, çünkü diğer beyaz kan hücrelerinin aksine, belirli bir dolaşım alanıyla sınırlı değildirler. Tüm antijenlere hemen saldırmak için damar duvarlarından vücudunuzun dokularına serbestçe hareket edebilirler.

shutterstock_527608225-1

NEU NORMAL DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

Nötrofil sayısı yetişkinlerde bir mikrolitre kanda 1.500 – 8.000 aralığındadır. Yüzde olarak ise beyaz kan hücrelerinin yaklaşık % 50 – % 70 arası neu'dur. Hangi aralığın normal olduğuna karar vermek için daima kan testi raporunda basılan normal aralığı kullanın.

YÜKSEK NÖTROFİL NE ANLAMA GELİR?

Kanınızda yüksek oranda nötrofil bulunması nötrofili olarak adlandırılır. Bu, vücudunuzun bir enfeksiyonu olduğuna dair bir işarettir. Nötrofilya, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir takım altta yatan koşullara ve faktörlere işaret edebilir:

– Enfeksiyon, büyük olasılıkla bakteriyel
– Bulaşıcı olmayan iltihap
– Yaralanma
– Cerrahi
– Sigara içmek veya tütün koklamak
– Yüksek stres seviyesi
– Aşırı egzersiz
– Steroid kullanımı
– Kalp krizi
– Kronik miyeloid lösemi

DÜŞÜK NÖTROFİL NE ANLAMA GELİR?

Nötropeni, düşük nötrofil seviyeleri için kullanılan terimdir. Düşük nötrofil sayımları çoğunlukla ilaçlarla ilişkilidir, ancak bunlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka faktörlerin veya hastalıkların bir işareti olabilir:

– Kemoterapide kullanılanlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar
– Bastırılmış bağışıklık sistemi
– Kemik iliği yetmezliği
– Aşırı kansızlık
– Febril nötropeni, tıbbi acil bir durumdur
– Kostmann sendromu ve siklik nötropeni gibi konjenital bozukluklar
– Hepatit A, B veya C
– HIV / AIDS
– Kan zehirlenmesi
– Romatoid artrit dahil otoimmün hastalıklar
– Lösemi
– Miyelodisplastik sendromlar

Nötrofil sayınız mikrolitre başına 1.500 nötrofilin altına düştüğünde en büyük enfeksiyon riskine sahipsiniz. Çok düşük nötrofil sayımları hayatı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir.