Sözcü Plus Giriş

Rahim urları nedir? Rahim uru nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Ağır adet kanaması, karın ağrısı, sık idrara çıkma, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri olan rahim urları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... Rahim urları nedir? Rahim urlarının nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

07:48 -
Rahim urları nedir? Rahim uru nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Rahim urları, rahimde oluşan kitlelerdir. Bu kitleler genellikle iyi huyludur. 50 yaş ve üzeri kadınların %70 ila %80'inde görülür. Şimdi rahim urlarının nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

RAHİM URLARI NEDİR?

Rahim urları, çocuk doğurma yıllarında sıklıkla görülen rahmin (uterusun) kendi düz kas liflerinden gelişen, sınırları belirgin iyi huylu tümöral kitlelerdir. Ayrıca leiomyomas veya miyomlar olarak da adlandırılan rahim urları artmış rahim kanseri riski ile ilişkili değildir ve neredeyse hiç kansere dönüşmez.

Rahim urları tek bir tümör olarak büyüyebilir ya da uterusun çoğunda olabilir. Olağandışı durumlarda ise elma çekirdeği kadar küçük veya greyfurt kadar büyük olabilirler.

İLGİLİ HABERRahim sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi...Rahim sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi...

RAHİM URU BELİRTİLERİ

Rahminde ur bulunan birçok kadında herhangi bir semptom görülmez. Semptomları olan kadınlarda, rahim fibroidlerinin en sık görülen semptomları şunlardır:

– Ağır adet kanaması
– Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
– Pelvik basınç veya ağrı
– Alt karın genişlemesi
– Sık idrara çıkma
– Mesaneyi boşaltma zorluğu
– Kabızlık
– Cinsel ilişki sırasında ağrı
– Sırt ağrısı veya bacak ağrıları
– Gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar
– Çok nadir görülen infertilite gibi üreme problemleri

İLGİLİ HABERFerç kaşıntısı nedir? Ferç kaşıntısının nedenleri ve tedavisi...Ferç kaşıntısı nedir? Ferç kaşıntısının nedenleri ve tedavisi...

RAHİM URLARININ NEDENLERİ

Rahim urlarının kesin olarak oluşum nedenleri bilinmemektedir. Araştırmacılar birden fazla faktörün rol oynayabileceğini düşünmektedir. Bu faktörler şunlar olabilir:

– Hormonlar (Östrojen ve progesteron, yumurtalıkların ürettiği hormonlardır. Her menstruasyon döngüsü sırasında rahim astarının yenilenmesine neden olur ve urların büyümesini uyarır.)

– Genetik (Araştırmacılar rahim urları ve normal hücreler arasında genetik farklılıklar buldular)

– Gebelik (Hamilelik vücutta östrojen ve progesteron üretimini artırır. Hamileyken fibroidler hızlı bir şekilde gelişebilir ve büyüyebilir.)

shutterstock_252888340

RAHİM URLARI TEDAVİSİ

Myomlar genellikle küçük ve şikayete neden olmadıklarından tedavi gerektirmezler. Buna rağmen belirgin bulgu verenler, doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olanlar veya kanser ya da benzeri habis (kötü huylu) tümörlerle karışabilecek özellikte olanlar tedavi gerektirirler. Rahim urlarının tedavisi, hastanın şikayetlerine ve yaşamının gelecek dönemine ait planlarına uygun olarak şekillendirilmelidir

İlaç tedavisi

Hormonlarınızı düzene sokmak için ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu sayede östrojen ve progesteron seviyenizi normal düzeye getirir.

Genellikle, adet döneminizin yoğun geçmesini engeller ve miyomlarınızı azaltır.

Öte yandan, kanamayı ve ağrıyı kontrol eden diğer seçenekler de bulunmaktadır ancak bunlar miyomlarınıza etki etmez:

Progesteron salgılayan rahim içi araçları (IUDlar)
İbuprofen gibi ağrı kesiciler
Doğum kontrol hapları

Cerrahi tedavi

Myomektomi (myom'un ameliyat ile çıkarılmasıdır. Açık veya kapalı yani Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genç kadınlarda veya çocuk doğurma isteği olan kadınlarda tercih edilen yöntemdir. Sadece myom veya myomlar alınır ve rahim yerinde bırakılır.

Histerektomi (Rahmin myom ile beraber tamamen çıkarılmasıdır. Açık veya kapalı yani Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genelde ileri yaşlardaki ve doğurganlık arzusu olmayan kadınlarda tercih edilir.

Uterine arter embolizasyonu (rahimi besleyen damarın tıkanması) Sonrasında gebelik oluşumu şüphelidir.

Minimal invazif yöntemler

Odaklanmış Ultrason Tedavisi, miyomu yok etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir yöntemdir. Özel bir MRI makinesinde gerçekleşir. Doktorunuz yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak, miyomu görüntüleyebilir ve yok edebilir.

Aynı zamanda miyoliz, elektrik akımı ya da lazer kullanarak miyomun boyutunu küçültür.

Kriyomiyoliz de miyomun donmasını sağlar.

Endometriyal tedavide, ısı, elektrik akımı, sıcak su ve mikrodalgalar kullanılarak miyom yok edilir.

Son güncelleme: 07:55 08.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more