Umut veren araştırma: Yeni bir antibiyotik familyası keşfedildi

ABD'de Rockefeller Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, inceledikleri toprak örneklerinde yeni ve güçlü bir antibiyotik keşfettiklerini duyurdu. Peki bu keşif neden önemli?

Umut veren araştırma: Yeni bir antibiyotik familyası keşfedildi

Tıp dünyası antibiyotik alarmı için düğmeye bastı ve uzmanlar insanlığın mevcut antibiyotiklere karşı direncinin giderek arttığı konusunda uyarıyor. Türkiye de bu alarmın verildiği ve akılcı ilaç kullanımı konusunda acil önlemlerin alınmasının gerektiği ülkelerden biri. Peki neden alarm veriliyor? Antibiyotiklere karşı oluşan direnç arttıkça, yakın bir zamanda basit hastalıkların bile tedavi edilemeyeceğinden endişe ediliyor ve bilim insanları bir yandan da yeni antibiyotik türleri için çalışmalar yürütüyor.

Bu araştırmalardan bir sonuç da ABD’li bilim insanlarından geldi. Rockeffeler Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, toprak örneklerinde yeni ve güçlü bir antibiyotik familyası keşfetti ve bu doğal bileşenlerin tedavisi zor hastalıklarla mücadelede kullanılabileceğini umduklarını duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre yapılan testler, malasidin adı verilen yeni antibiyotiklerin, piyasadaki çoğu antibiyotiğe karşı dirençli hale gelen bakterileri yok edebildiğini gösterdi.

Uzmanlar Nature Microbiology adlı bilimsel yayında yer verilen buluşun “antibiyotik silah yarışında” yeni bir umut olabileceğini belirtti.

Antibiyotiklere karşı dirençli hastalıklar, küresel sağlığa en büyük tehditlerden biri olarak görülüyor. Bu hastalıklar nedeniyle yılda 700 bin dolayında kişi hayatını kaybediyor ve acilen yeni tedavi yöntemleri gerekiyor.

TOPRAKTAN GELEN İLAÇ

toprak

Toprakta, aralarında yeni antibiyotiklerin de bulunduğu potansiyel tedaviler üreten milyonlarca mikroorganizma bulunuyor. New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde Dr. Sean Brady liderliğinde çalışan ekip de bunları ortaya çıkartmaya çalışıyor.
Ekip, ABD genelinden alınan binden fazla toprak örneğini gen dizilim tekniğiyle inceliyor. Çok sayıda örneğin incelenmesinden sonra malasidini bulan uzmanlar, önemli bir keşif yaptıklarını düşünüyor.

Bileşeni MRSA adlı antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler verdikleri fareler üzerinde denediler ve derideki enfeksiyonları yok ettiğini gördüler.

Uzmanlar şimdi ilacın etkinliğini arttırıp, insanlarda da kullanılır hale getirmeye çalışıyor.

Dr. Brady said “Malasidin gibi çok erken aşamada olan bir antibiyotik buluşunun klinikte nasıl ilerleyeceğini bilmek zor. İlk keşiften kullanılabilir bir ilaç haline getirilmesi uzun ve meşakkatli bir yol” dedi.

İngiltere Antibiyotik Araştırma Vakfı’ndan Prof. Colin Garner da yeni antibiyotik buluşunun iyi bir haber olduğunu ancak en acil ihtiyaca yanıt vermediğini söyledi.

Garner “Endişemiz, tedavisi zor ve giderek daha dirençli hale gelen gram negatif bakterileri. Bu bakteriler zatürreye, kanda, idrar yollarında ve deride enfeksiyona yol açıyor. Bu tür bakterileri tedavi etmek için yeni antibiyotikler gerekiyor” dedi.

'Türkiye OECD ülkeleri arasında antibiyotik kullanımında açık ara önde' İlginizi Çekebilir 'Türkiye OECD ülkeleri arasında antibiyotik kullanımında açık ara önde' 'Türkiye antibiyotik kullanımında dünya birincisi' (18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü) İlginizi Çekebilir 'Türkiye antibiyotik kullanımında dünya birincisi' (18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü) 'Antibiyotik kullanım oranı istenen seviyede değil' İlginizi Çekebilir 'Antibiyotik kullanım oranı istenen seviyede değil'
Loading...