Hatay Saurani Zeytinleri….

Ülkelerin değerlerini yükselten yegane unsurlar, bölgelerindeki tarım ürünleri ve bunların doğru şekilde üretilip, pazarlanması…Ürünler şehirlerin önemini ve bilinirliğini artırıyor. Biz de geçen hafta Türkiye’mize kazandırılan yeni bir ürünü hem tatmak hem de yetiştirildiği toprakları yerinde görmek için Antakya'nın yolunu tuttuk.

1938 yılında kurulan Kristal yağları ‘'Üreticileri Geliştirme ve Bölgesel Lezzetleri Koruma Projesi'' kapsamında sadece Hatay'da yetiştirilen Saurani zeytinlerinden ‘'Meraklısına Özel'' başlıklı çok keyifli bir ürün çıkarmışlar. Bakımı iyi olmadığı için yok olma tehlikesi ile karşı karşıyaya olan Saurani zeytinlerine uzman ziraat mühendisi kadrosuyla ve üreticileri bilinçlendirerek sahip çıkılması ve üretim kalitesinin yükselmesini sağlamışlar. Üç nesil zeytinyağ işi ile uğraşan ailenin yeni kuşak temsilcisi Christopher Dologh başlattığı bu sosyal sorumluluk projesinde Saurani zeytinlerini başka hiç bir zeytinle karıştırmadan buraya has saf bir zeytinyağ üretmek ve bunu önce tüm Türkiye'de sonra da dünyada duyurmak…

157a0369-2

Kristal yağları ve Kuser Tarım bu proje kapsamında yöresel değeri korumak için işbirliği yapmışlar. Kuser Tarım tesislerinde zeytinlerin değer kaybetmeden sıkılmasını sağlıyorlar. Saurani, dilde ve boğazda hissedilen acılık ve yakıcılığı ile yüksek kalite değerine sahip…Soğuk sıkım yöntemiyle sınırlı sayıda üretiliyor. Soğuk sıkımın sebebi ise zeytinyağı, şarabın aksine zamanla dost olan bir ürün değil.

Geçmiş zamanlardan bugüne zeytin ve zeytinyağı bir çok yerde kullanılmıştır. Beslenme, aydınlatma,bakım,ilaç,kutsama,güzellik için kullanılmıştır. Bunları açarsak beslenmede yiyecek ve yağ olarak binlerce yıldır özellikle Akdeniz çevresinin vazgeçilmezi olmuştur. Bugün zeytinyağı, Akdeniz diyetinin temel yapı taşı olmuştur. Aydınlatmadaki etkisi ise eski Mısır'dan Romalılara Antik Yunandan tek Tanrılı dinlere,kolayca yanan ve hemen tükenmeyen bir malzeme olarak kutsal mekanların ve konutların aydınlatılmasında kullanılmıştır. Bakım için güreşçilerin ve koşucuların, yarışma öncesi adalelerini yumuşatmak için kullanılır. Uzun süre makine yağı olarak da kullanılmıştır. İlaç olarak Hipokrates (MÖ 460-377 ), yaşadığı dönemde zeytinyağını da bir ilaç olarak önermiştir. Ayrıca tütsüleme ve yakma işlemi ile baş ağırısı, öksürük ve bazı deri hastalıklarında kullanılıyor.

christopher-dologh-1

Kutsamada da Hristiyanlık'ta mesh etmenin temel unsuru zeytinyağıdır. Krallar,rahipler, kurban taşları, ayin nesneleri, yeni doğanlar ve ölüler yağlanarak takdis edilirdi. Avrupa krallarının taç giyme töreninde hala kafalarına yağ sürülür. Bizi en çok ilgilendiren güzellikte Osmanlı döneminde ciddi sayıda zeytinyağı sabunu üretim merkezleri vardı. Eski Yunan'da zeytinyağına hoş kokan baharatlar karıştırılıp, güzellik merhemleri yapılırmış… Aynı zamanda diş beyazlatma, sabun ve yağ yapımında kullanılmakta…

Zeytin ve zeytinyağının da sağlık açısından önemi artık tartışılmaz ama rakamlarda görüyoruz ki markalı ürünlerin üretiminden daha çok bir tüketim var bunun sebebi bitkisel yağların uygun fiyatla zeytinyağı adı altında satılıyor olması…Topraklarımızda yetişen kültürümüz zeytin ve zeytinyağının en sağlıklı şekilde sofralarımıza ulaşması tüketicilerin sorgulaması ile doğru yolu bulur. Bölgelere ait bütün bu özel ürünlere sahip çıkmalıyız.

Loading...