Sözcü Plus Giriş

Biden’dan iddialı çıkış: Başkan olursam kansere çare bulacağım

ABD'de 2020 yılındaki başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'den aday adayı olan Joe Biden, iddialı açıklamalarda bulundu. Oğlunu da aynı hastalıktan kaybeden Biden, başkan olursa kansere çare bulacağını öne sürdü.

12:23 -
Biden’dan iddialı çıkış: Başkan olursam kansere çare bulacağım

Iowa'daki seçim kampanyası sırasında konuşan eski ABD Başkan Yardımcısı Biden, 2015 yılında beyin kanseri nedeniyle 46 yaşında kaybettiği oğlu Beau Biden'ı andı. İnsanların böyle bir acıyla empati kurma çabalarının yeterli olmayacağını söyleyen Biden, “gerçekte ne hissedildiği hakkında hiçbir fikirleri yok” yorumunu yaptı.

Biden, “Bu nedenle kariyerim boyunca şundan emin olmak için çok çalıştım… Eğer başkan seçilirsem, Amerika'yı değiştirecek yegane şeyin gerçekleştiğini göreceğinize söz veriyorum. Kansere çare bulacağız” dedi.

Joe Biden daha önce de kanser konusunda benzer açıklamalar yapmıştı. Barack Obama yönetimi sırasında 2016 yılında başkan yardımcılığı yaptığı dönemde ‘Cancer Moonshot' adlı bir program başlatan Biden, kanser araştırmalarını finanse etmişti.

Biden aynı yıl Vatikan’da katıldığı uluslararası bir konferansta herkesin faydalanabileceği küresel bir kanserle mücadele fonu oluşturulması çağrısı yapmıştı. Biden bu konudaki çalışmalarını, başkan yardımcılığı görevinden ayrıldıktan sonra da sürdürdü.

Son güncelleme: 13:42 12.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more