Dışişleri’nden Avusturya’ya ‘başörtüsü yasağı’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'nca Avusturya'da ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına dair kanun tasarısının kabul edilmesine tepki gösterilerek, "Kanun tasarısının kabul edilmesi, özgürlükler alanında söz konusu ülkenin kaygı verici uygulamalarının son örneği olmuştur" denildi.

Dışişleri’nden Avusturya’ya ‘başörtüsü yasağı’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı tarafından Avusturya’da ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına dair kanun tasarısının kabul edilmesi hakkında yazılı açıklama yapıldı. Kanun tasarısının kabul edilmesinin, özgürlükler alanında Avusturya’nın kaygı verici uygulamalarının son örneğini oluşturduğu kaydedilerek, “Koalisyon partilerinin oylarıyla kabul edilen yasa tasarısında Yahudilerin kipası ve Sihlerin patkasının yasaktan muaf tutulduğuna dair bir maddenin yer alması dikkat çekicidir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırgızistan'a FETÖ tepkisi İlginizi Çekebilir Dışişleri Bakanlığı'ndan Kırgızistan'a FETÖ tepkisi

Açıklamada, Avusturya’da kabul edilen yasanın, Müslümanları diğer dini gruplardan daha farklı muameleye tabi tutan ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımın yeni örneği olduğu beliritlerek, şunlar kaydedildi:

“Kadın veya çocuk haklarının korunmasıyla yakından uzaktan ilişkisi olmayan bu yasa, din özgürlüğüne aykırı olduğu gibi, çocukların eğitim özgürlüğüne de bir engel teşkil etmektedir. Yasanın kabul edilmesinin entegrasyon çabalarına da bir katkısı olmayacağı açıktır. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının manevi ikliminde din özgürlüğüne yapılan bu müdahalenin hem Avusturya'da yaşayan Türk toplumu ve Müslümanları hem de ülkemiz dahil olmak üzere evrensel değerlere inananlar tarafından kabul ve tasvip edilmesi mümkün değildir. İslam ve yabancı düşmanlığının, Avusturya başta olmak üzere Avrupa'da yaşayan Müslüman ve Türk toplumu için artık sistematik ve kurumsal bir hâl alması düşündürücü ve kaygı vericidir. Avusturya makamlarının ayırımcı bir şekilde dini özgürlüklere müdahale yerine, İslam ve yabancı karşıtlığıyla mücadeleye yönelik yasal tedbirler almalarında fayda olacağı düşünülmektedir.”  DHA