Sözcü Plus Giriş

İran duyurdu: Uzlaşma yok; bugün başlıyor

İran Atom Enerjisi Teşkilatı Başkanı Ali Akbar Salehi, İran'ın yarın (bugün) Fordu Nükleer Tesisinde yüzde 5 oranında uranyum zenginleştirmeye başlayacağını söyledi.

22:55 -
İran duyurdu: Uzlaşma yok; bugün başlıyor

İran Haber Ajansı ISNA’ya konuşan Salehi, “Yarın Fordu tesisinde uranyumun yüzde beşini zenginleştirmeye başlayacağız” dedi. Salehi ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) yetkililerinin huzurunda gazın uranyum zenginleştirme santrifüjlerine enjekte edileceğine de dikkat çekti.

İLGİLİ HABERRusya'dan İran'ın nükleer kararına tepki: EndişeliyizRusya'dan İran'ın nükleer kararına tepki: Endişeliyiz

ULUSLARARASI ATOM ENERJİ AJANSI (UAEA) BİLGİLENDİRİLDİ

İran’ın Viyana Büyükelçisi Kazım Garipabadi, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'na (UAEA) birer mektup gönderilerek Fordu’daki santrifüjleri kullanma konusunda bilgi verildiğini söyledi.

Garipabadi, “İran, yarın (bugün) Fordu Nükleer Tesisindeki santrifüjlere UF6 gazı enjekte etmeye başlayacağını bildirdi ve kurumdan UAEA müfettişlerinin bu süreci denetlemek için belirtilen saatte sözü geçen nükleer tesisinde hazır bulunmalarını talep etti” ifadelerini kulandı.

İLGİLİ HABERİran'dan kritik açıklama... Nükleer krizinde dördüncü adımı duyurdularİran'dan kritik açıklama... Nükleer krizinde dördüncü adımı duyurdular

RUHANİ DUYURMUŞTU

İran Cumhurbaşkanı Ruhani de İran’ın yarından (bugünden) itibaren 1044 santrifüje uranyum gazı enjekte etmeye başlayacaklarını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Daha önceki haftalarda bir uzlaşıya varmadık ve mecburi olarak dördüncü adımı atıyoruz. Önümüzdeki iki ay içinde tekrar müzakere etmeye şansımız var. Yaptırımların kaldırılması, petrol satışında kolaylık ve bankalardaki paralarımızı kullanma konusunda bir çözüm bulursak adımlarımızdan geri döneceğiz” diye konuştu.  DHA

İLGİLİ HABERRuhani ile Putin nükleer anlaşmayı görüştüRuhani ile Putin nükleer anlaşmayı görüştü
Son güncelleme: 00:43 06.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more