Sözcü Plus Giriş

Komşuda mülteciler ayaklandı… Sınıra doğru ilerliyorlar!

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, diğer Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenler Larissis Garı'nda eylem yaptı. Ülkenin kuzeyinde de mülteciler ayaklandı. Diavata yakınlarındaki göçmenler, Kuzey Makedonya'ya geçmek için sınıra doğru hareketlendi.

15:59 -
Komşuda mülteciler ayaklandı… Sınıra doğru ilerliyorlar!

Sabah saatlerinde Atina Larissis Garı’na bavul ve çantalarıyla gelen yaklaşık 200 göçmen raylara oturarak tren seferlerini durdurdu. Bölgeye sevk edilen çok sayıda polis, istasyon çevresinde güvenlik önlemi aldı.

İstasyon Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Atina-Selanik seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Atina’da mülteciler tren seferlerini durdurdu.

Yerel basında çıkan haberlere göre, sosyal medyada, Avrupa sınırlarının göçmenlere açıldığı yönündeki haberlerin çıkmasının ardından, Selanik bölgesindeki göçmenler, Kuzey Makedonya’ya geçmek için dün akşam saatlerinden itibaren Diavata’daki Anagnostopulu Kampı önünde toplanmaya başladı.

POLİS MÜDAHALEDE BULUNDU

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 kadar göçmenin Makedonya sınırına hareket etmek istemesi üzerine polis müdahalede bulundu.

Polis, sınırı geçmek üzere hareket edenlere göz yaşartıcı gaz ve ses bombası ile müdahale ederken, göçmenler polise taş ve sopalarla karşılık verdi. Çıkan olaylarda biri polis 3 kişi yaralandı, bir kişi gözaltına alındı.

Öte yandan çevre illerden göçmenlerin aileleriyle Selanik’e gelmeye devam ettiği bildirildi.

Avrupa’da, 2016’da göç yolu üzerindeki ülkelerde sınırlar kapatılınca, Yunanistan’da sıkışan göçmenler tutuldukları kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkeyi terk ederek diğer Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenlerle buna izin vermeyen polis arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more