Muhalif lidere ordunun içinden destek geldi

Venezuela'da bir general, video yayınlayarak Juan Guaido'u başkan olarak tanıdığını duyurdu.

Bolivarcı Askeri Havacılık Genel Komutanlığı Daimi Değerlendirme Kurulu Başkanı General Francisco Esteban Yanez Rodriguez, sosyal medyadan yayınladığı bir video ile Juan Guaido’yu Venezuela başkanı olarak tanıdığını duyurdu.

Video sonrası Bolivarcı Askeri Havacılık Genel Komutanlığı Twitter hesabından Rodriguez’in fotoğraflarını üzerine ‘hain’ yazarak paylaştı.

abd-protesto-aa

Cenevre’de ABD protesto edildi. AA

ABD PROTESTO EDİLDİ

ABD’nin Venezuela’ya karşı uygulamaya koyduğu yaptırımlar ve kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido’yu tanıması İsviçre’nin Cenevre kentinde protestoya neden oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nin önünde sivillere yönelik silahlı şiddete karşı olmayı sembolize eden Kırık Sandalye Heykeli’nin etrafında toplanan yaklaşık 100 kişi ABD yönetimine tepki gösterdi.

Venezuela’nın BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jorge Valero burada yaptığı konuşmada, ABD yaptırımlarına karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi.

Valero, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya destek veren ülkelere teşekkür etti.

Protesto gösterisine İsviçre Sosyal Demokrat Partisi üyeleriyle, Arjantin, Şili, Kolombiya, Küba, Nikaragua ve Kolombiya gibi ülkelerden sivil toplum kuruluşu temsilcileri destek verdi.

Protestocular gösteri boyunca anti-emperyalist sloganlar attı. “Venezuela için barış ve dayanışma”, “Venezuela’da darbeye hayır”, “Kalbimiz Başkan Maduro ile”, “ABD’nin Venezuela’da karşı saldırganlığını durdurun”, “Venezuela'dan elinizi çekin” ifadeleri yer alan döviz ve pankartlar açtı.

 Cumhurbaşkanı Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Venezuela lideri Maduro’ya destek verdi. AA

İRAN’DAN DA DESTEK VAR

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, Venezuela’nın yeni Tahran Büyükelçisi Carlos Antonio Alcala Cordones’i kabul ettiği görüşmede, ülkesinin, ABD’nin “komplolarına” karşı Venezuela’ya destek verdiğini söyledi.

ABD’yi Venezuela’da hükümet ve halka karşı komplolar kurmakla suçlayan Ruhani, “Biz, (Venezuela Devlet Başkanı Nicolas) Maduro’nun meşru hükümetini destekliyor ve Venezuela halkının hükümetle kenetlenerek daha önce olduğu gibi bu komployu da boşa çıkaracağına inanıyoruz.” dedi.

ABD’yi dünyada hegemonya kurmaya çalışmakla itham eden Ruhani, “Amerikalılar, temelde bütün halk devrimleri ve bağımsız ülkelere karşıdır. Bağımsız ülkeleri ve devrimleri bastırarak dünyada hegemonya kurmak istiyorlar. Dünyadaki diğer güçlere tahammül edemiyorlar. Onların Rusya, Çin ve hatta Avrupa’ya yönelik buyurgan yaklaşımını görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmede, Ruhani’ye güven mektubunu sunan Venezuela’nın yeni Tahran Büyükelçisi Cordones ise ülkesinin İran’la ilişkilerine büyük önem verdiğini belirterek, “İran’ın da aralarında olduğu iyi dostlarımızın yardımı ile emperyalizmle ve komplolarla mücadele edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) da aynı yönde adım atmıştı.

Rusya, Küba, Çin, İran, Meksika, Türkiye ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini açıklamıştı. AJANSLAR

Mike Pence'den flaş Venezuela açıklaması: Zamanı geldi İlginizi Çekebilir Mike Pence'den flaş Venezuela açıklaması: Zamanı geldi