Sözcü Plus Giriş

Kıbrıs Taşkent’e düşen cisim hakkında açıklama: Patlamaya sebep olan cisim Suriye füzesi çıktı

Kuzey Kıbrıs’a dün gece düşen ve bölgede büyük bir korku ve paniğe sebep olan cismin hava aracı olduğu yönünde iddialar vardı. Fakat yapılan son dakika açıklamasında Kıbrıs Taşkent'e düşen cismin Suriye füzesi olduğu belirtildi. İşte olay yerinden ilk görüntüler...

Sozcu.com.tr
10:36 -
Kıbrıs Taşkent’e düşen cisim hakkında açıklama: Patlamaya sebep olan cisim Suriye füzesi çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Taşkent köyü bölgesinde bu sabaha karşı büyük patlamalar ve beraberinde yangın meydana geldi. Patlama sonrasında olay yerine giden yetkililer ve ekipler sabah saatlerine kadar bu cismin ne olduğuna dair bir açıklama yapmamıştı. Bölgede büyük bir panik ve korkuya sebep olan olayla ilgili yapılan açıklamalarda ise düşen cismin bir hava aracı olduğuna yönelik iddialar vardı.

Kıbrıs’ın Taşkent bölgesi kuş uçumu olarak Suriye’nin merkezinden 506 kilometre mesafe uzaklıkta.

Fakat yerel saatle 10:30 sularında KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay açıklama yaptı. Özersay füzenin havada, çarpmadan önce patladığının tahmin edildiğini ve konu hakkında bilgi sahibi olabilecek ülkelerin büyükelçileri ile temasa geçtiklerini ifade etti.

AFAD ekipleri bölgede inceleme yaptı.

İsrail savaş uçakları dün gece Humus ve Şam kentlerinde yer alan Suriye ordusu mevzilerine hava saldırısı düzenlemişti. Füzenin bu saldırı sırasında devreye giren hava savunma sistemlerine ait olduğu teyit edilirse, ilk defa Suriye’deki çatışmalar sırasında ateşlenen bir cisim Kıbrıs’a isabet etmiş olacak.

Füzenin düştüğü bölge havadan böyle görüntülendi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Taşkent´e düşen füze ile ilgili olarak, “İlk değerlendirmeler dün akşam Suriye´ye yönelik olarak düzenlenen hava saldırısı karşısında devreye giren hava savunma sisteminin parçası olan Rus yapımı bir füzenin hedefi ıskalaması ertesinde menzilini tamamlayıp ülkemize düşmesidir” açıklaması yaptı. KKTC Bakanlar Kurulu´nun askeri yetkililerle özel gündemle toplanmasından önce sosyal medyadan açıklama yapan Özersay, şu bilgileri verdi: “Dün akşam meydana gelen patlamayla ilgili olarak sabah saatlerinde Kıbrıs´ta bulunan ve bu konuda bilgi sahibi olabilecek olan ülkelerin Büyükelçileri ile temasa geçtik ve halihazırda iletişim halindeyiz. Gelecek olan bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Patlamanın yere çarpma öncesinde olduğu düşünülmektedir zira yerde herhangi bir çukur açılmamıştır. Farklı birkaç noktaya düşen parçalar füzenin havada, çarpmadan önce patladığını doğrulamaktadır. Şu anda Barış Kuvvetleri Komutanımız ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanımızla Başbakanlıkta toplantıdayız.”

Fotoğraf: DHA

KKTC CUMHURBAŞKANI: TEK TESELLİMİZ VAR

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da olay yerinde incelemelerde bulundu.

Fotoğraf: DHA

Yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Akıncı patlama ile ilgili, “Büyük bir parça üzerinde yapılan inceleme büyük ihtimal füze olabileceğini gösteriyor. Görgü şahitleri havada patladığını söylediler. Tek tesellimiz meskun mahale düşmemesi. Son derece önemli bir hadise. Komutanlarla konuştuk, ülke dışından gelen bir cisim bilgisi var. Gün ışıyınca daha iyi anlayacağız. Bu hadise barış ve huzurun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Diplomatik kaynaklar, düşen füzenin S-200 olduğunu iddia etti.

Bir gazetecinin, “Bulunan parçaların üzerinde Rusça yazıların olduğu” yönündeki sorusuna da Akıncı “Öyle ibareler olduğu söyleniyor. Bölgede her tür silahlı araç gereç mevcut, Rusya´nın da Amerika´nın da araç gereçleri var. Eğer bir füzeyse, Rus füzelerinden biri olabilir. Ama net olarak tespit yapılsın, yetkililerimiz bizi aydınlatsın ki biz de daha net bilgi verebilelim” cevabını verdi.

S-200 İDDİASI

Öte yandan İHA, Suriye ordu kaynaklarına dayandırdığı bir haber hazırladı. Haberde Suriye ordu kaynaklarının, S-200 füzesinin kalıntısı olduğunu öne sürdüğü cismin, patladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulunduğu belirtildi. Syrian Military Capabilitys adıyla sosyal medya üzerinden yayın yapan Suriye ordu kaynakları, KKTC’nin Taşkent köyüne düşen cismin, Suriye’den İsrail savaş uçaklarına fırlattığı füzenin kalıntısı olduğunu öne sürdü. Suriye ordu kaynakları, S-200 füzesinin kalıntısı olduğunu öne sürdüğü cismin, patladıktan sonra, yüksek derecede zehir yaydığı uyarısında bulundu.

İLGİLİ HABERKıbrıs Taşkent haritada nerede? Suriye ile Taşkent arası ne kadar?Kıbrıs Taşkent haritada nerede? Suriye ile Taşkent arası ne kadar?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, KKTC’de Taşkent köyü çevresine düşen Suriye´ye ait S-200 füzesi ile ilgili KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile görüştü. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Özersay, “Sayın Akar ile bir telefon görüşmesi yaptım. Türkiye kısa süre içinde bölgedeki komşu ülkelere bu konuda birtakım telkinlerde bulunulacak. Öte yandan biz de ilgili ülkeler konusundaki rahatsızlığımızı uluslararası düzeyde girişim yaparak dile getiriyoruz” dedi.

Öte yandan KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığ’ndan olayla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada,”Türkiye Cumhuriyeti´nden gelen AFAD ekibi tarafından, bölgede kimyasal ölçüm cihazlarıyla incelemeler yapılmış olup, herhangi bir kimyasal risk olmadığı tespit edilmiştir” denildi.

Son güncelleme: 16:59 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more