Sözcü Plus Giriş

O ülkede bugün kutlama var: Sebebi şaşkınlık yaratıyor

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da bugün adeta bir kutlama yaşanıyor... Osmanlı kökenli devlet başkanı Nayib Bukele, 31 Temmuz'da kimsenin cinayete uğramadığını açıklayarak, göreve geldiğinden beri ilk kez böyle bir durum yaşandığını açıkladı. Son 19 yıl içinde sekizinci kez böyle bir olay yaşandığı duyuruldu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:57, 02/08/2019
O ülkede bugün kutlama var: Sebebi şaşkınlık yaratıyor

Orta Amerika’nın yüzölçümü olarak ufak ülkesi El Salvador uzun bir aradan sonra iyi bir haber aldı… Suç oranının ve şiddetin çok yüksek olduğu Orta Amerika ülkesinde 31 Temmuz günü boyunca hiç cinayet yaşanmadığı açıklandı.

Şubat ayında sandıktan zaferle ayrılan ve 2 ay önce göreve başlayan Bukele’nin ataları, Filistin topraklarından Osmanlı pasaportuyla El Salvador’a gelmişti.

Resmi rakamlara göre 31 Temmuz’da 24 saat boyunca ülkede hiç cinayet yaşanmadı. En son 13 Ocak 2017’de böyle bir durum yaşandığını açıklayan Devlet Başkanı Nayib Bukele, göreve başladıktan sadece 2 ay sonra bunu başardığını duyurdu.

Ülkede son 19 yıl içerisinde sadece 8 gün boyunca cinayet işlenmediği açıklandı.

TÜRK LAKAPLI BAŞKAN
El Salvador'da Filistin'den kaçan 100.000 El Salvadorlu yaşadığı tahmin ediliyor. Kudüs ve Beytüllahim'den gelen bu Filistinliler o dönem Osmanlı toprağı olan bölgede yaşadıkları için “Türk” lakabıyla anılıyordu.

Yayınlanma Tarihi:15:06,